ساسکاچوان در منطقه سرسبز کانادا، مرز آلبرتا از سمت غرب، مايتوبا از سمت شرق، سرزمين هاي شمال غربي به شمال، و ايالات آمريکا مونتانا و داکوتاي شمالي به سمت جنوب قرار گرفته است. ساسکاچوان "پر آفتاب ترين" استان کانادا با ميانگين 2000 به 2500 ساعت تابش آفتاب در سال است. اين استان داراي جمعيت بيش از 1.1 ميليون، با رجينا جمعيت تقريبا 240.000 به عنوان مرکز استان و ساسکاتون بزرگترين شهر با داشتن جمعيت 300.000نفري است.
ساسکاچوان خانه 72 مليت اوليه کانادا است .
ساسکاچوان کجاست ؟
اقتصاد و اشتغال
اين استان در ناحيه سرسبز کانادا قرار دارد و توليدکننده ?? درصد غلات و بيش از ?? درصد گندم کشور مي‌باشد.
اگر چه کشاورزي با درآمد ? ميليارد دلار در سال مهمترين بخش اقتصاد اين استان محسوب مي‌شود ولي کارهاي خدماتي از جمله موسسات مالي، بيمه، بنگاه‌هاي مسکن (?/? ميليارد دلار) بخش مهمي در اقتصاد اين استان مي‌باشند.
نرخ بيکاري ?/? درصدي، کمتر از ميانگين کانادا بوده و اين استان را به محل خوبي براي کار تبديل ساخته‌است.
اين استان همچنين داراي معادن غني مي‌باشد. (پتاس، اورانيوم، زغال سنگ، نفت و گاز طبيعي). ساسکچوان در صادرات پتاس (کود) مقام اول را در کانادا دارد.
استاندارد زندگي در ساسکاچوان
اين استان با دارا بودن سطح بالاي زندگي مهاجران را به سمت خود جذب مي‌کند. ميانگين درآمد خانواده
?????? دلار و حداقل دستمزد ???? دلار در ساعت بوده که هر دو بالاتر از ميانگين کانادا مي‌باشند. هزينه زندگي در ساسکاچوان کاملاً قابل استطاعت است. هزينه مسکن کمترين در کانادا بوده و منابع طبيعي موجود در استان هزينه انرژي را نيز پايين مي‌آورد. اين استان سومين استاني است که نرخ ماليات بر درآمد آن جزء کمترين مي‌باشد. (?? درصد استاني) در سسکچوان برنامه‌هاي اجتماعي را دولت فراهم مي‌سازد بنابراين اين امر کمک بزرگي به حفظ استاندارد زندگي تمامي ساکنان مي‌کند. استاندار قبلي اين استان آقاي تامي داگلاس[??] که پدر بهداشت در کانادا ناميده مي‌شود پيشرو حرکت خدمات بهداشتي رايگان جهاني مي‌باشد که از آن تاريخ به بعد در کانادا انجام مي‌پذيرد.
خانه هاي مسکوني درساسکاچوان
اين استان مناسب‌ترين شرايط خريد مسکن را براي مهاجران دارد. فقط ?? درصد ساکنان اين استان در مراکز شهري سکونت دارد. قيمت يک خانه به طور متوسط بيشتر از
??????? دلار بوده که پايين‌تر از ميانگين نرخ هر شهر ديگري در کانادا است. قيمت متوسط خريد خانه در سسکتون[?] ??????? دلار مي‌باشد. درصد ميانگين درآمد خانوار با هزينه‌هاي مالکيت بين ?? - ?? درصد مي‌باشد.
سيستم آموزشي ساسکاچوان
تمامي شهروندان کانادايي و دارندگان اقامت دائم مي‌توانند از مهد کودک تا پايان دبيرستان از تحصيلات رايگان استفاده کنند. مدارس به صورت عمومي بوده و برنامه آموزشي به زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي و زبان اولين مليت‌ها يا
Metis ارائه مي‌شود. فارغ التحصيلان دوره متوسطه در اين استان مي‌توانند از گزينه‌هاي متنوع براي ادامه تحصيل استفاده کنند. در اين ايالت دانشگاه‌هاي بزرگي چون دانشگاه سسکچوان و دانشگاه رجينا وجود دارد. اين استان همچنين دانشگاه منحصربه‌فرد First Nations را دارا مي‌باشد. شهريه متوسط اين دانشگاه‌ها ???? $ است. برنامه‌هاي کارورزي به علاوه ? کالج فني منطقه‌اي و ?? مدرسه مهارت آموزي خصوصي براي علاقه‌مندان فراگيري مهارت و حرفه و فن در اين استان وجود دارد.
بهداشت و درمان ساسکاچوان

طبق قوانين کانادا تمامي شهروندان کانادا از خدمات درماني رايگان مي‌توانند استفاده کنند. به عبارت ديگر اکثر هزينه‌هاي خدمات درماني در کانادا به طور مستقيم از شهروند اخذ نمي‌گردد. البته خدما غير ضروري مانند عمل زيبايي يا مراقبت‌هاي خاص از دندان تحت پوشش اين خدمات نمي‌باشند. ليست خدمات غير رايگان در هر استان متفاوت است. اين استان اولين استاني بود که برنامه رايگان خدمات درماني را به اجرا درآورد. هزينه بهداشتي عمومي سالانه معادل ???? دلار بوده که منطبق با ميانگين کانادا مي‌باشد.
تاريخچه ساسکاچوان
تاريخ غني اين استان به بيشتر از
???? سال پيش در زمان استقرار First Nations در اين منطقه بر مي‌گردد. از افتخارات اين استان وجود جوامع Metis و First Nations در کانادا مي‌باشد. اولين گروه اروپايي در اواخر سال ???? وارد اين استان شدند که اکثر آنها کاشف يا تاجر پوست بودند. استان سسکچوان در اين زمان بخشي از منطقه شمال غربي بود که اين منطقه بيشتر کاناداي مدرن را تشکيل مي‌داد.
خيلي زود پس از کنفدراسيون شدن کانادا در سال ????، مهاجرت به اين منطقه آغاز شد. به دليل وسعت منطقه غير مسکوني، دولت کانادا در سال ???? قانون
Dominion Lands را وضع کرد که به مهاجران جديد اجازه مي‌داد تا در صورت پاک سازي زمين و انجام کار توليدي در آن، صاحب آن شوند. نتيجه اين قانون جديد، هجوم مهاجران از سراسر جهان به خصوص اروپاي شرقي به اين استان بود. در زمان استان شدن ساسکاچوان در سال ???? ده‌ها زبان مختلف در اين استان صحبت مي‌شد.
فرهنگ ساسکاچوان
اين استان داراي چندين فرهنگ مختلف مي‌باشد که نتيجه مهاجرت اقوام گوناگون به اين منطقه‌است. در اواخر قرن نوزده افراد زيادي از اکراين و امپراطوري سابق اطريش وارد اين استان شدند. از آنجايي که بيشتر گروه‌هاي مهاجر به کانادا از جمله
Douhkobor به دليل فشارهاي مذهبي از کشور خود فرار کرده بودند، سنت و فرهنگ خود را در کانادا زنده نگه داشتند. نتيجه اين عمل مجموعه فرهنگي متنوع زنده در اين استان است که گرمابخش اين منطقه مي‌باشد.

با وجود توسعه اقتصادي، کشاورزي در اين استان به صورت بخش مهمي از فرهنگ استان باقي‌مانده‌است. ساکنين اوليه اين استان با مشقت فراوان دست به دست هم دادند و با پاکسازي زمين‌ها آن را به سرزميني حاصلخيز تبديل ساختند و اين رويه تا به حال ادامه داشته‌است. اگرچه امروز اين منطقه به استاني مدرن و شهري تبديل گشته ولي روحيه سنتي کشاورزي فضاي دلپذيري به اين استان بخشيده‌است.
جمعيت ساسکاچوان
تقريباً نزديک به
?????? نفر در اين استان سکونت دارند. بالغ بر ?? درصد در روستا زندگي مي‌کنند که بالاترين آمار در کانادا است. مابقي در حدود نيمي از جمعيت کل استان در دو شهر سسکتون[?](?????? نفر) و رجاينا[?] (?????? نفر) زندگي مي‌کنند.
اين استان با حفظ نرخ رشد جمعيت از طريق مهاجرت به اميد جذب سالانه حداقل
???? مهاجر در آينده‌اي نزديک مي‌باشد. به دليل رشد سريع مهاجرت در اوايل قرن نوزدهم تا به امروز اين منطقه داراي مليت‌هاي مختلف شده‌است. مليت‌هاي مهم در اين منطقه آلماني، ايرلندي، اوکرايني، First Nations، اسکاتلندي، انگليسي، فرانسوي، Netis، نروژي و چيني مي‌باشند. بيشتر جمعيت ساسکَاچوان در نيمه جنوبي استان سکونت دارند.
مهاجرت ساسکاچوان
مهاجرت يک عامل مهم در شکل گيري فرهنگ و تاريخچه اين استان مي‌باشد. در ضمن، مهاجرت عامل افزايش جمعيت استان در آينده محسوب مي‌شود. اين استان درصدد جذب مهاجر (حداقل
???? نفر در سال) جهت رشد اقتصادي مي‌باشد. يکي از روش‌هاي جذب مهاجر برنامه انتخابي استاني PNP است که روند جذب مهاجر به اين استان را سرعت مي‌بخشد. در اين برنامه براي متخصصين، تجار و دانشجوي بين‌المللي امتيازاتي محسوب شده است. سرعت بالاي مهاجرت باعث رکود اقتصادي گشته است.
دولت ساسکاچوان
دولت کانادا در يک سيستم فدرال عمل مي‌کند که بر برخي امور متعلق به دولت ملي در اوتاوا و برخي ديگر تحت کنترل دولت‌هاي استاني، کنترل دارد. استان ساسکچوان مجلس انتخابي دموکراتيک خود را دارد. (مجمع قانونگذاري ساسکاچوان) که در شهر مرکزي رجاينا واقع شده‌است. ?? نماينده در اين مجلس کار مي‌کنند که هر يک خدمتگذار يک ناحيه خاص است. دولت اين استان تحت کنترل حزب حزب دموکرات جديد (
NDP) به رهبري آقاي لورن کالورت مي‌باشد.
اين استان به طور کل تمايل به جناح چپ و
NDP دارد و در ? دهه پيشين قدرت در دستان اين جناح بوده‌است. استاندار لورن کالورت اولين کسي بود که بيمه رايگان خدمات بهداشتي را معرفي کرد.
شهرهاي اصلي ساسکاچوان
رجاينا
رِجاينا مرکز استان و دومين شهر بزرگ استان بوده و جمعيت آن حدوداً ?????? نفر مي‌باشد. علاوه بر اقتصاد خدماتي، رجاينا از صنايع مربوط به منابع طبيعي اطراف شهر سود مي‌برد. در ضمن با حمايت دانشگاه پارک تحقيقاتي رجاينا اين شهر مرکز نوآوري و فناوري شده‌است.
اين شهر در سال ???? به نام ملکه ويکتوريادر انگلستان نام گرفت. نام قبلي آن بود.
قبل از آن که ساسکاچوان به استان تبديل شود، رِجاينا ستاد مناطق شمال غربي بوده‌است. در سال ???? کمي بعد از استان شدن ساسکاچوان اين شهر مرکز استان شد.
رِجاينا با داشتن شرايط مناسب مسکن و هزينه‌هاي پايين زندگي مکاني مناسب جهت سکونت مي‌باشد. اين شرايط مناسب موجب جذب مهاجر و وجود مليت‌هاي مختلف در اين شهر شده‌است. در حقيقت اين تنوع فرهنگي باعث شد تادر سال ???? از ميراث کانادا عنوان «پايتخت فرهنگي کانادا» را کسب کند.
سسکتون
سَسکَتون با جمعيت بالغ بر
?????? نفر بزرگترين شهر اين استان است. به لطف اقتصاد رو به رشد، جمعيت اين شهر از شهر مرکزي رجينا در اواسط دهه ???? فراتر رفت. اغلب از اين شهر با نام "پاريس مرغزارهاً ياد مي‌کنند. رودخانه سَسکَچوان جنوبي اين شهر را به دو قسمت تقسيم کرده‌است و خط افق زيبايي به آن مي‌دهد.
اقتصاد اين شهر از کشاورزي و معدن به سمت فناوري و خدمات مالي تغيير شکل داده‌است. سسکتون سرآمد بيوتکنولوژي کشاورزي در جهان بوده و سالانه جذب کننده سرمايه‌هاي شرکت‌هاي درجه يک دارويي جهان مي‌باشد. اين دانشگاه سَسکَچوان که يک دانشگاه تحقيقاتي جامع مي‌باشد در اين شهر واقع شده‌است. تنوع فرهنگي سَسکَتون موجب پيدايش جشنواره‌هاي مردمي مخصوصاً در تابستان مي‌شود. از اين جشنواره‌هاي مردمي مي‌توان به جشنواره جاز، جشنواره بين‌المللي
Fringe و جشنواره شکسپير در سسکچوان اشاره کرد که هر ساله جذب کننده توريست از کانادا و سراسر جهان مي‌باشد.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com