دانشجویان خارجی و نیروهای کار موقتی که در کبک سکونت دارند یا قبلا در کبک بوده اند می توانند تحت گروه مهاجرت PEQ (یا به عبارتی Programme de l’expérience Québécoise) برای مهاجرت به کبک اقدام کنند. این افراد باید مانند سایر متقاضیان مهاجرت به کبک ابتدا برای دریافت گواهی گزینش کبک (Quebec Selection Certificate) اقدام نموده و پس از دریافت این تاییدیه آن را به همراه درخواست ویزای اقامت دائم به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا ارسال نمایند.

دانشجویان خارجی کبک
دانشجویان خارجی که از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شناخته شده و معتبر ایالت کبک فارغ التحصیل شده اند یا در شرف فارغ التحصیلی هستند می توانند با استفاده از برنامه مهاجرتی PEQ برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. متقاضیان این روش مهاجرتی باید:
از یک موسسه آموزش عالی و یا دانشگاه مورد تایید وزارت آموزش کبک فارغ التحصیل شده و گواهینامه یا مدرک تحصیلی خود را اخذ کرده باشند؛
به مدت حداقل 1800 ساعت (دوسال) در کبک تحصیل کرده باشند؛ و
یک دوره آموزش زبان فرانسه را تا سطح حداقل متوسط در یک موسسه آموزشی کبک با موفقیت به پایان رسانده باشند.
لازم به ذکر است که دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاههای فرانسه زبان کبک لازم نیست شرط آخر از شرایط فوق الذکر را احراز نمایند.

نیروهای کار موقت
نیروهای کار موقتی که به صورت قانونی و با داشتن ویزای اقامت موقت در کبک مشغول کارند نیز می توانند تحت گروه مهاجرتی PEQ به کبک مهاجرت و ویزای اقامت دائم کانادا را کسب کنند. این افراد باید:

در طی 2 سال قبل از اقدام حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در کبک را داشته باشند (این سابقه کار باید در مشاغل فنی و حرفه ای که به کارآموزی و آموزش در کالج¬های فنی و حرفه ای نیاز دارند یا مشاغل مدیریتی و یا مشاغلی که به آموزش دانشگاهی نیاز دارند باشد)؛
هنگام اقدام برای مهاجرت به صورت قانونی در کبک مشغول به کار باشند؛ و یک دوره آموزش زبان فرانسه را تا سطح حداقل متوسط در یک موسسه آموزشی کبک با موفقیت به پایان رسانده باشند، یا نتایج یک آزمون استاندارد زبان فرانسه را در تایید سطح مهارت شان در زبان فرانسه را ارائه نمایند.

کالج CDI
کالج CDI در سال 1970 تاسیس شد و در طول فعالیت خود به دانشجویان کمک می کند تا آینده ی کاری خود را در رشته های مختلف مانند رشته های فنی پایه ریزی کنند. CDI یک مرکز آموزشی خصوصی با بیش از 40 سال سابقه است که از سال 2007 به شرکت eminata group  واگذار شده و دارای بیش از 900 آموزگار و کارمند آکادمیک و 8000 دانشجو است.
این کالج دارای 26 مرکز در کل کانادا است که 7 مرکز آن در ایالت بریتیش کلمبیا ، 7 مرکز در آلبرتا ، 1 مرکز در مانیتابا ، 6 کالج در تورنتو و 5 کالج درایالت کبک فعالیت می کنند.
این کالج طی دوران فعالیت خود با برنامه ریزی و طراحی سیستم آموزش کوتاه مدت و بر اساس نیاز و کمبود بازار کار کشور کانادا به دانشجویان کمک می کند تا بدون اتلاف وقت و هزینه در دانشگاه به دانش کافی و مفید برای اشتغال در کانادا دست پیدا کنند وبرای راه اندازی و آغاز یک آینده شغلی با ثبات آماده شوند. بسیاری از دانشجویان بین المللی ترجیح میدهند تا در کالجی از این قبیل ثبت نام کنند و از این طریق به کانادا آمده و فراگیری را آغاز نمایند. لازم به ذکر است متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره تحصیل برای کار و زندگی در کانادا از طریق برنامه peq programme de l'expérience québécoise اقامت دائم ایالت کبک کانادا را اخذ کنند.
این مجموعه رشته های بسیاری در مقاطع مختلف ارائه میکند.
- دیپلم یا کاردانی پیشرفته در 1 رشته
- گواهینامه های معتبر در 3 رشته
- دوره های ویژه وکالت در 2 رشته
- کاردانی در 27 رشته در بهداشت و درمان ( پرستاری ، دندان )
- کاردانی در 57 رشته مهندسی ، مدریت و تجارت
- دوره های علوم پایه ( پیش دانشگاهی ) در رشته های برق ساختمان ، علوم پایه وکالت ، خدمات جتماعی
حداقل شرایط استفاده از دوره های فنی:
1.    دارای دیپلم 11 ساله تحصیلی باشید
2.    در حد مکالمه اولیه به زبان انگلیسی یا فرانسه آشنا باشید(ارائه مدرک الزامی نیست)
3.    دارای گردش مالی بالا در 4 ماه اخیر باشید(متقاضی اصلی یا والدین)
4.    کمتر از 18 سال یا بیش از 60 سال سن نداشته باشید
5.    مانده حساب مالی معادل 2 سال هزینه زندگی به انضمام هزینه کالج(بیش از 200 میلیون تومان) ارائه دهید.(این سند پس از از اخذ پذیرش و csq و قبل از از ثبت درخواست ویزا باید ارائه گردد)
6.    ارائه اسناد و مدارک و لیست دارایی که توانایی مالی و انگیزه کافی متقاضی را به اقدام قانونی پس از اتمام دوره نشان دهد.
قابل ذکر است لیست مدارک لازم پس از عقد قرارداد با موسسه به شما ارائه خواهد شد.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com