کبک بزرگترين ايالت کانادا و خانه را به بيش از 8.2 ميليون نفر است. کبک استان چند فرهنگي پر جنب و جوش است . کبک براي جنگل هاي وسيع آن، تپه ها و آبراه هاي بي شماري که دارد معروف است. در واقع، کبک در حدود 1 ميليون درياچه ها و آبراه هاي آب شيرين بيش از هر استان ديگر دارد.
کبک تنها ايالتي است که زبان رسمي آن فرانسوي است. پايتخت ملي يا پايتخت قديمي کبک به دليل زبان و فرهنگ باستاني آن در قاره آمريکا شهر کبک است.
نيمي از تمرکز جمعيت کبک در مونترال بزرگ (تحت نام متروپول) است .شهر کبک با جمعيت نزديک به 800.000 دومين شهر بزرگ کانادا، و دومين شهر فرانسوي زبان در جهان است .
کبک کجاست ؟
اقتصاد و اشتغال
اقتصاد کبک بسيار صنعتي شده و متنوع است. بخش ساخت و توليد پيشرفته کبک توليد طيف گسترده اي از محصولات براي صادرات، مانند لوازم کنترل ترافيک هوايي، نرم افزار، مترو، هليکوپتر، ديسک فشرده، تصفيه کننده هوا و اسباب بازي دارد. مونترآل، مرکز تجاري استان، صنايع رقابتي در فضا و هوانوردي، داروسازي، مخابرات، انرژي، حمل و نقل و امور مالي را توسعه داده است. همچنين مونترآل اخيرا براي راه اندازي نرم افزار خود به ويژه صنعت سرگرمي اقدام کرده است .
علاوه بر اين، استان کبک بسيار غني در منابع طبيعي است. کبک توليد بيش از يک سوم از کاغذ و خمير کاغذ کانادا و درصد زيادي از الوار نرم آن را دارد . با توجه به ظرفيت توليد برق آبي فراوان کبک،استان توانست بخش انرژي هاي دولتي توليد و فروش مقادير زيادي از برق به استان هاي همجوار و ايالات متحده، به دست آورد . کشاورزي هم سهم قابل توجهي در استان دارد . صادرات بين المللي اکنون بيش از 30 درصد از توليد ناخالص داخلي اين استان تشکيل مي دهند.
کبک در حال بازگشت از يک دوره رکود اقتصادي که بيکاري رو به افزايش بود است. در طول اين دوره بلاتکليفي بعضي از شرکت هاي بزرگ کانادا مقر خود را از مونترآل تغيير دادند کبک در حال افزايش تعداد مشاغل و جذب شرکت هاي جديد با نيروي کار بسيار ماهر است. نرخ بيکاري در حال حاضر در حدود 8.1
? قرار مي باشد.
استاندارد زندگي در کبک
متوسط
??درآمد ناخالص براي يک خانواده در کبک حدود 70480 $ در هر سال کمتر از ميانگين کانادا است. استان داراي استاندارد عالي زندگي، به لطف هزينه مقرون به صرفه خود براي زندگي است. هزينه زندگي در کبک پايين تر از ميانگين درکانادا است، مونترال در ميان شهرهاي بزرگ مقرون به صرفه ترين در شمال امريکا است.
در حالي که کبک از بالاترين نرخ ماليات بر درآمد شخصي استاني بيش از 21
? برخوردار است ، اين ماليات به خدمات عمومي اختصاص داده مي شود که به استاندارد بالاي زندگي در اين استان کمک مي کند. از مراقبت هاي بهداشتي عمومي فراهم شده و حمل و نقل ، آموزش بعد از متوسطه و خدمات فرهنگي اطمينان حاصل شود که تمام ساکنان دسترسي به اين موارد مهم در استاندارد بالاي زندگي را دارند . نرخ ماليات فدرال در کبک کاهش خواهد يافت، و حداقل دستمزد در هر ساعت 10.55 $ / ساعت.
خانه هاي مسکوني کبک
کبک يکي از بازارهاي مسکن مقرون به صرفه در کانادا است. به طور متوسط
??هزينه يک خانه در مونترال با وجود جمعيت زياد در شهر 334،000 $ است. اين باعث مي شود مونترال يکي از مقرون به صرفه ترين شهرها در شمال امريکا شود. حتي ارزان تر ، خانه ها در پايتخت کبک به طور متوسط ??$ 272،000، به مراتب کمتر از مونترال است  هزينه هاي اجاره نيز به ميزان قابل توجهي پايين تر از  تورنتو و ونکوور است.
سيستم آموزشي کبک
کبک به خانه يکي از مقرون به صرفه ترين و جامع ترين سيستم هاي آموزشي در شمال امريکا معروف است. با توجه به قانون کانادا، تمامي شهروندان کانادايي زير سن 20 بتا پايان دوره متوسطه بدون هيچ هزينه مستقيمي حق تحصيل دارند. کبک در
??مدارس ابتدايي و متوسطه هر دو زبان انگليسي و فرانسه را به عنوان زبان تدريس مي کند. طبق مقررات استان کبک از زبان فرانسه با اين حال، دانش آموزان بايد به مدارس فرانسه زبان بروند مگر آنکه پدر و مادر شان، و يا خواهر و برادرانشان قبلا در مدارس انگليسي زبان تحصيل کرده باشند . اين مقررات بخشي از تلاش براي حفظ زبان فرانسه در کبک در يک کشور عمدتا انگليسي زبان است. همه مدارس فرانسه زبان انگليسي را به عنوان زبان دوم تدريس مي کنند اين مقررات بدر مدارس خصوصي در کبک صدق نمي کند. اين استان داراي بالاترين نرخ حضور در مدرسه خصوصي بين استان هاي کانادا است
کبک داراي يک سيستم مدارس دولتي است. در حالي که اکثر استانهاي کانادا در مدارس تا پايان کلاس 12 ديپلم ارائه مي شود، دانش آموزان دوره متوسطه استان کبک ديپلم خود را بعد از کلاس 11 دريافت مي کنند و  پس از اتمام دوره متوسطه، دانش آموزان کبک ممکن است پيش دانشگاهي و يا برنامه هاي حرفه اي از طريق
CEGEP استان را انتخاب کنند. اين مدارس با هزينه رايگان، يا برنامه هاي دو ساله پيش از دانشگاه و يا برنامه هاي حرفه اي سه ساله براي ديپلم هستند. کبک اين ساختار را براي سيستم آموزشي خود را به منظور حصول اطمينان از دسترسي حداقل مقداري از تحصيلات بعد از دبيرستان به طور عمومي پايه گذاري کرده است.
سيستم دانشگاهها در کبک شامل شبکه اي از موسسات که آموزش و پرورش در سطح جهاني در هر دو زبان رسمي ارائه دهد است. مونترال خانه چهار دانشگاه با کيفيت است، بالاترين درصد دانشجويان دانشگاه ها نسبت به هر شهري در آمريکاي شمالي به جز عمده بوستون است . مهمترين آنها، دانشگاه مک گيل و دانشگاه مونترال است که در سراسر جهان براي کمک هزينه تحصيلي و تحقيقاتي خود مشهور است و مهد متعدد برندگان جايزه نوبل است.
متوسط
??شهريه سالانه که توسط دانش آموزان کبک پرداخت مي شود در کانادا پايين ترين نرخ است، و استان برنامه هاي کمک دانش آموز سخاوتمندانه اي ارائه مي دهد.
بهداشت و درمان کبک
طبق قوانين کانادا تمامي استانها و مناطق جهاني، بودجه عمومي مراقبت هاي بهداشتي به همه شهروندان کانادا فراهم مي کند. به عبارت ديگر، بسياري از خدمات درماني در کانادا بدون هيچ هزينه مستقيم به بيمار ارائه شده است. برخي از روش هاي غير ضروري (مانند جراحي زيبايي و تعدادي از روش هاي مراقبت از دندان، به عنوان مثال) به طور کلي تحت پوشش نيست، اما ليستي از خدمات درماني رايگان در هر استان متفاوت است.
بهداشت و درمان در کبک بدون هيچ هزينه به فرد براي همه ساکنان در دسترس است. طرح ک بهداشت و درمان کبک تمامي هزينه هاي خدمات درماني براي همه شهروندان و بسياري از ساکنان دائمي در کبک را پوشش مي دهد. اين برنامه شامل آزمايش دکتر، آزمايش هاي پزشکي، مراقبت هاي اورژانس، مراقبت در بيمارستان و مراقبت از دندان هاي اضطراري است.
تاريخچه کبک
استان کبک نام خود را از ساکنان بومي استان دريافت کرد. نام کبک به معناي راست، باريک با اشاره به بخشي از رودخانه سنت لارنس که در نزديکي شهر کبک است.
کبک به نوبه خود يکي از مناطق اول از شمال امريکا توسط اروپايي مورد بررسي قرار گرفته است. ژاک کارتيه حضور فرانسه در اين منطقه را در1534 براي اولين بار موفق مهاجرت دائمي فرانسوي در کبک مي شود . از اوايل 1600
s، کبک مي تواند يک مقصد اصلي براي اقامت فرانسه، و همچنين به عنوان يک نقطه شروع براي اکتشاف مناطق ديگر از کانادا است.
در اواسط قرن 20 کبک يک دوره نوسازي که به عنوان "انقلاب آرام"  شناخته شده است داشته در طول اين زمان اين استان از يک جامعه کشاورزي سنتي به سمت يک شهري مدرن حرکت کرد. در اين دوره، استاندارد زندگي در اين استان بهبوديافت
فرهنگ کبک
کبک خانه يک فرهنگ پر جنب و جوش است که نقش مهمي در جذب بازديد کننده از کانادا و سراسر جهان ايفا مي کند. تلاش هاي هماهنگ براي حفظ ميراث فرانسوي ايالت نشانگر هنر، آشپزي، و رويدادهاي فرهنگي است که مي تواند هر جاي ديگري در جهان يافت مي شود علاوه بر اين، مهاجرت به استان از سراسر جهان به توليد يک جامعه چند فرهنگي منجر شده که ويژگي هاي عناصر  بسياري از گروه هاي فرهنگي را ساخته اند. اين دو عامل ترکيب براي ايجاد يک فرهنگ پر رونق کافيست.
در شهر کبک، مرکز سياسي و اداري استان، برخي از مکان هاي تاريخي به خوبي حفظ شده در شمال امريکا است. شهر هاي قديمي در تماميت خود به عنوان يک سايت ميراث جهاني توسط يونسکو شناخته شده است. در طول راه سنگفرش تاريخي يک شهر بزرگ مدرن است . اکثريت قريب به اتفاق ساکنان کبک فرانسه صحبت مي کنند.
به عنوان بزرگترين شهر استان، مونترال در سراسر جهان براي پرنيان چند فرهنگي منحصر به فرد خود شناخته شده است. از زمان آغاز آن مونترال براي انجمن هاي بزرگ از هر دو زبان انگليسي و فرانسه سخن گفته است. با گذشت زمان،  صدها هزار نفر از مهاجران  مونترال را به عنوان يکي از مقصدهاي برتر در کانادا انتخاب کرده اند. سهم ا اين افراد در فرهنگ مونترال به راحتي ديده مي شود
جمعيت کبک
بيش از 7.9 ميليون ساکنان، جمعيت کبک نزديک به يک چهارم از کل جمعيت کانادا محسوب ميشود . از اين تعداد، حدود 3.8 ميليون در منطقه مونترال زندگي مي کنند، در حالي که پايتخت کبک خانه بيش از 700،000 نفر است. در حالي که يک قرن پيش اکثر ساکنان در مناطق روستايي زندگي مي کردند 80 درصد از ساکنان استان امروزه در مناطق شهري زندگي مي کنند.
با يکي از پايين ترين نرخ تولد را در کانادا، تقريبا براي تمام رشد آينده کبک انتظار مي رود از مهاجرت تامين شود. کبک اکنون خانه جوامع بزرگي از افراد ايتاليايي، يوناني، عربي، ايرلندي، چيني و آسياي جنوبي است
مهاجرت کبک
با توجه به پيمان کانادا-کبک ، استان کبک مهاجراني را که در درون مرزهاي آن انتخاب مي کند. فقط برنامه نيروهاي متخصص فدرال، برنامه نيروي کار ماهر کبک با استفاده از يک سيستم امتيازي براي ارزيابي افرادي که مايل به اقامت در استان است را دارد پس از دريافت يک ارزيابي مثبت از دولت کبک، مهاجران يک گواهي صادر مي کند.
امروز، کبک 50،000 مهاجر هر سال مي پذيرد . با توجه به اينکه اقتصاد استان در حال رشد و نرخ تولد رو به کاهش است، مي توان انتظار داشت مهاجرت موجب رشد در آينده شود . مهاجران به کبک هر سال از بيش از 100 کشور، به شخصيت چند فرهنگي اين استان و اقتصاد کبک کمک مي کنند.
دولت کبک
استان کبک داراي قوه مقننه منتخب دموکراتيک شناخته شده به عنوان مجمع ملي کبک است ، که در پايتخت کبک واقع شده است. 125 عضو مجلس ملي کبک، هر نماينده از  منطقه ي جغرافيايي خاصي انتخاب مي شوند.
به عنوان يکي از استان هاي موسس کانادا و تنها استان با اکثريت فرانسوي زبان، دولت استاني کبک داراي درجه قابل توجهي از کنترل بر امور آن است. يک نمونه از اين کنترل دولت کبک بر انتخاب مهاجراني که در استان زندگي مي کنند. در دهه هاي اخير دولت کبک قدرت خود را به کمک به تقويت فرهنگ منحصر به فرد از استان، از جمله تصويب قانون تشويق کسب و کار به زبان فرانسه انجام شود اعمال کرده است.
شهر هاي بزرگ کبک
مونترال
به عنوان دومين شهرستان در کانادا، مونترال هر سال تعداد زيادي از مهاجران به زندگي و کار در اين منطقه را جذب کرده است. مونترال خانه بيش از 4 ميليون نفر، نزديک به نيمي از جمعيت استان کبک است. مهاجران براي بيش از 30
? از کل جمعيت مونترال هستند. اين شهرستان داراي 120 نمايندگي از 120 فرهنگ مختلف با ريشه در هر يک از قاره هاي جهان است.
مونترال پايتخت اقتصادي کبک، خانه شرکت هاي بين المللي بزرگ و برخي از مهمترين صنايع کانادا است. توليد بخش مهمي براي اقتصاد شهر است ، بخش هاي فناوري پيشرفته هوا و فضا، علوم زندگي و فناوري اطلاعات همگي از کارفرمايان اصلي در منطقه مونترال هستند. صنايع پيشرفته ي مونترال به سرعت به رهبران جهان در زمينه هاي خود تبديل شده اند.
مونترال يک شهر پرجنب و جوش و همچنين تميز و امن است. بسياري از رخدادهاي هنري و فرهنگي که در سراسر شهر در تمام طول سال در مونترال شکل مي گيرد،از جمله جشنواره هايي که به جذب استعدادها برتر جهان مي پردازد . پارک هاي زيادي که در سراسر شهراست مي توانيد از زيبايي هاي طبيعي و تفريحي در فضاي باز يک پياده روي کوتاه از مناطق تجاري و فرهنگي لذت ببريد.
شهر کبک
به عنوان پايتخت سياسي و اداري کبک، شهرکبک هزاران تازه وارد را هر سال از سراسر جهان استقبال مي کند. جمعيتي حدودا 800،000 نفر است.
بسياري از ساکنان در منطقه کبک در بخش اطلاعات و خدمات فعال مي باشند. به عنوان پايتخت استاني، دولت يک کارفرماي بزرگ است، دانشگاه ها و کالج هاي زيادي در اين منطقه هستند. گردشگري در کبک يک صنعت بزرگ است و همچنين، در سازمان هاي بين المللي براي تاريخ آن و زيبايي هاي طبيعي شناخته شده است.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com