آلبرتا يکي از غربي ترين استان هاي کاناداست که اغلب به عنوان  استان انرژي شناخته مي شود . آلبرنا خانه بيش از 4 ميليون نفر است و جمعيت آن به سرعت در حال رشد است . بخش عمده اي از اين جمعيت در دو شهر بزرگ ادمونتون و کلگري هر يک با بيش از يک ميليون نفر متمرکز شده است . ادمونتون مرکز اين استان مي باشد. آلبرتا يک رهبر جهاني در صنعت نفت و گاز است، اما همچنين ا به يک اقتصاد صنعتي و خدماتي پر جنب و جوش و سرعت در حال رشد تبديل شده است . با استفاده از  فرصت ارائه شده توسط اين رشد اقتصادي، آلبرتا يکي از مقصدهاي برتر براي مهاجرت به کانادا است . اين استان مرفه ترين استان کانادا، و در سراسر جهان استاني با استاندارد بالاي زندگي شناخته شده است.
آلبرتا کجاست ؟
اقتصاد و اشتغال آلبرتا
پس از بيش از يک دهه نرخ رشد بالا، آلبرتا با پتانسيل بيشتر براي توسعه اقتصادي پيش مي رود. اقتصاد آلبرتا توسط صنعت انرژي پررونق خود، بعنوان يک کارفرماي بزرگ در استان هدايت مي شود. صنعت انرژي به طور مستقيم براي يک در هر 16 شغل يک شغل در اين استان اختصاص داده است. رشد و بيشتر فن آوري و توسعه منابع نفتي در شمال اين استان است. نرخ بالاي رشد اقتصادي آلبرتا به صنعت انرژي محدود نمي شود، با اين حال، به عنوان استاني داراي اقتصاد متنوع بخش توليد آن در دهه گذشته دو برابر شده و نوآوري موجب بروز صنايع جديد شده که آلبرتا تبديل به يک رقيب قوي در بازارهاي جهاني شده است. فراتر از نفت و گاز، جنگلداري يک صنعت مهم، به ارزش بيش از 6 ميليارد $ در سال است. آلبرتا نيز به طور سنتي در خانه به کشاورزي و دامداري صنعتي بزرگ، که همچنان بخش مهمي از فرهنگ و اقتصاد استان بوده است مي پردازد.
با روند سريع توسعه اقتصادي در استان، آلبرتا يک محل عالي براي پيدا کردن کار در کانادا است. آلبرتا بيکاري در حدود 5.5
?، بسيار پايينتر از متوسط ??ملي 6.8 درصد برخوردار است. هنگامي که اين نرخ پايين بيکاري با اعداد رشد جمعيت و سابقه و رکورد طبيعي پايين براي ايجاد شغل شوند، نتيجه اين است که فرصت هاي شغلي بسياري براي مهاجران در استان وجود دارد.
استاندارد زندگي در آلبرتا
با توجه به سطوح پايين بيکاري و تقاضاي بالا براي کارگران، به طور متوسط
??نرخ مزد و حقوق آلبرتا بسيار رقابتي با بقيه استان هاي کانادا هستند. حداقل دستمزد در آلبرتا نزديک به $ 10.20  در هر ساعت است . اکثريت  قابل توجه اي از خانواده هاي  آلبرتايي داراي بالاترين متوسط ??درآمد در کانادا هستند.
آلبرتا همچنين کمترين ماليات شخصي در کانادا، به لطف ثروت از منابع طبيعي را دارد . مزيت مالياتي آلبرتا از سيستم مالياتي نرخ واحد پايين، بالاترين معافيت پايه اي و خانواده در کشور، پايين ترين نرخ ماليات بر بنزين در استانها و ماليات بر املاک . تمام اين ها به درآمد بيشتر باقي مانده براي خانواده به صرف در هزينه هاي زندگي منجر مي شود.
سرعت جرم و جنايت در آلبرتا بسيار پايين است که باعث مي شود شهرستانها و شهرهاي آن محل مناسبي براي زندگي و امن براي خانواده ها باشد. علاوه بر اين، زيبايي طبيعي استان، از جمله جنگل هاي وسيع و کوه هاي راکي، به يک محيط زندگي مطلوب کمک مي کند. استاندارد زندگي در آلبرتا يکي از عوامل مهم در جذب مهاجران به استان است.
در سال هاي اخير تعداد مهاجران مقيم دائم و همچنين کارگران موقت خارجي زندگي و کار در استان افزايش يافته است ، هنوز نرخ بيکاري رو به کاهش است. در نظر سنجي بين المللي به طور مداوم رتبه کلگري و ادمونتون در ميان شهرها در جهان بالا است.
خانه هاي مسکوني در آلبرتا
آلبرتا يکي از بازارهاي مسکن مقرون به صرفه تر در کانادا است. اگر چه نرخ بالاي مهاجرت به اين استان، همراه با افزايش درآمد براي ساکنان آلبرتا، موجي از تقاضا به ارمغان آورده و  افزايش قيمت ايجاد کرده است، اين استان محل مقرون به صرفه براي خريد و يا اجاره مسکن باقي مانده است. با ساخت خانه هاي جديد به سرعت ، انتظار مي رود  هزينه مسکن در چند سال آينده کاهش يابد.
به طور متوسط قيمت خانه در آلبرتا حدود 400،000 $ مي باشد. (ادمونتون: 368،00 $؛ کلگري: 450،00 $). به طور کلي، درصدي از درآمد خانوار با هزينه هاي مسکن گرفته شده است . سايت  دولت آلبرتا غني از اطلاعات براي خريد يا اجاره خانه است.
سيستم آموزشي آلبرتا
آلبرتا داراي سيستم آموزشي، مناسبي از مهد کودک به دانشگاه خود را، با هدف توليد پژوهش جهاني است. در کانادا تمامي شهروندان و دارندگان اقامت دائم سن 20 سالگي حق دارند تا پايان دبيرستان از طريق سيستم مدارس دولتي رايگان تحصيل کنند. هنگامي که شما به آلبرتا مي رويد، مي توانيد براي کودکان خود چندين روش آموزشي مختلف را که همه توسط ماليات و بدون هزينه تامين مي گردد را انتخاب کنيد. گذشته از سيستم مدارس دولتي، مدارس فرانسوي زبان براي آموزش و پرورش فرانسه، و همچنين به عنوان يک سيستم مدرسه کاتوليک وجود دارد. آلبرتا همچنين داراي برنامه هاي آموزش مجازي به عنوان مدارس جايگزين در دسترس به عنوان گزينه هاي آموزشي است.
بودجه عمومي سيستم تحصيلات دانشگاهي آلبرتا در مجموع از 26 موسسات، از جمله چهار دانشگاه با مجموع بيش از 115000 دانش آموزان تمام وقت و پاره وقت تشکيل مي شود . آلبرتا پرداخت به طور متوسط
??5700 $ در هر سال شهريه براي آموزش بعد از متوسطه را دارد . 
بهداشت و درمان در آلبرتا
طبق قوانين کانادا تمامي استانها و مناطق جهاني، بودجه عمومي مراقبت هاي بهداشتي به همه شهروندان کانادا را فراهم مي کنند. به عبارت ديگر، بسياري از خدمات درماني در کانادا بدون هيچ هزينه مستقيم به بيمار ارائه شده است. برخي از روش هاي غير ضروري (مانند جراحي زيبايي و تعدادي از روش هاي مراقبت از دندان، به عنوان مثال) به طور کلي تحت پوشش نيست، اما ليست  خدمات درماني رايگان در هر استان متفاوت است.
آلبرتا، مثل بقيه استان هاي کانادا، داراي بودجه عمومي مراقبت هاي بهداشتي حدود 7000 $ سرانه  هر سال در مراقبت هاي بهداشتي در استان است که در ميان استان هاي کانادا جز بالاترين نرخ هاست .
تاريخچه آلبرتا
آلبرتا به عنوان استاني مستقل در سال 1905به کنفدراسيون کانادا ملحق شد . قبل از آن که وضعيت ايالتي به دست آورد، آلبرتا به عنوان يک منطقه از سرزمين شمال غرب اداره شده بود. تا سال 1868 خاک اين استان، همراه با ديگر بخش هاي بزرگي از آنچه که امروز مي سازد توسط شرکت خليج هادسون کانادا کنترل مي شد.
در تاريخ اوليه آن آلبرتا عمدتا يک استان از کشاورزان، با برخي از فعاليت هاي معدني اضافي بود.
رونق نفت و گاز ، در سال 1947با استفاده از اين ثروت طبيعي آغاز شد، آلبرتا قادر به سرمايه گذاري در اقتصاد و آموزش و پرورش خود را براي ايجاد اقتصاد مدرن قوي و متنوع بود .
فرهنگ آلبرتا
آلبرتا داراي فرهنگ منحصر به فرد و پر جنب و جوش است که تا حد زيادي توسط مهاجراني شکل گرفته است. در سراسر استان، به ويژه در شهرهاي بزرگ ادمونتون و کلگري مي توان فرهنگ، آشپزي، موسيقي و هنرهاي جوامع از سراسر جهان پيدا کرد. يک نمونه از اين فرهنگ مهاجر جشن سالانه فرهنگ کارائيب در استان است.
در سال 1988، کلگري بر روي صفحه نمايش تمام جهان به عنوان  ميزبان بازي هاي المپيک زمستاني بود . ادمونتون براي جشنواره بسيار عالي آن، به خصوص جشنواره فرينج ادمونتون، دومين در نوع خود در جهان پس از ادينبورگ شناخته شده است.
فرهنگ اين استان در اثر نفوذ در اسکان مرزي و کشاورزي سنتي مي باشد. بزرگترين نمونه فرهنگ گاوچراني جشنواره تابستاني است.
دولت آلبرتا
دولت کانادا به صورت يک سيستم فدرال عمل مي‌کند، فقط کنترل برخي از امور متعلق به دولت ملي در اتاوا مي‌باشد و بقيه موارد تحت کنترل دولت‌هاي استاني است. استان آلبرتا خود داراي مجلس منتخب دموکراتيک (معروف به مجلس قانون گذاري آلبرتا) است که در مرکز استان يعني شهر ادمونتون قرار گرفته‌است. دولت فعلي استان که در دسامبر ???? سوگند ياد کرد از حزب محافظه کار آلبرتا، به رهبري
Ed Stelmach تشکيل شده‌است. نخست وزير Stelmach جايگزين نخست وزير قبلي Ralph Klein، که در ميان انتخابات پس از ?? سال رهبري آلبرتا کناره گيري کرد، شده‌است. همانند ديگر استان‌هاي کانادا، آلبرتا کنترل گسترده‌اي بر سلامت، آموزش و پرورش و ساير خدمات خود دارد. با کمک منابع طبيعي غني در اين استان، دولت آلبرتا قادر به ارائه خدماتي با کيفيت بالا مي‌باشد در عين حالي که جمع‌آوري ماليات‌ها در پايين ترين سطح خود در کانادا مي‌باشد.
شهرهاي اصلي
کَلگِري
کَلگِري بزرگترين شهر اَلبرتا و پنجمين شهر بزرگ در کانادا مي‌باشد. همچنين کَلگِري جزء شهرهايي با سرعت بالاي رشد است؛ رشد نزديک به ?? درصد بين سالهاي ???? و ????. اين شهر خانه مردمي چند فرهنگي و متفاوت است. در حاليکه اکثر مردم کلگري ريشه‌شان به اروپايي‌ها باز مي‌گردد، افرادي از سرتاسر دنيا در اين شهر زندگي مي‌کنند. تعداد قابل ذکري از جمعيت، اجتماعات چيني-کانادايي (?
? از کالگري) و آسياي جنوبي (????)هستند. همچنين اجتماعات نسبتاً بزرگ و متفاوت ديگري که به سرعت در حال رشد هستند همانند Aboriginal، Filipino و آمريکاي لاتيني‌ها نيز در اين منطقه وجود دارند.
صنعت اين شهر بر روي صنعت نفت و گاز، بنگاه‌هاي خدماتي و صنايعي با تکنولوژي‌هاي بالا بنا شده‌است. مراکز اصلي بعضي از شرکت‌هايي که در اين منطقه قرار گرفته‌اند عبارتند از:
Canadian Pacific Railway، Imperial Oil، EnCanaو Petro-Canada. همچنان که شهر به رشد خود ادامه مي‌دهد، شرکت‌هاي چند مليتي بيشتر و بيشتري دفاتر خود را در اين شهر افتتاح کرده‌اند، که اين نشانگر پيشرفت چشمگير اقتصادي جهاني در کلگري است.
کلگري به صورتي جهاني براي ترکيبي از کيفيت بالاي زندگي و پيشرفت اقتصادي شناخته مي‌شود. گزارشي در سال ???? توسط مجله «فربس» کلگري را به عنوان تميز ترين شهر دنيا انتخاب کرد، در حاليکه گزارش‌هاي
Mercer Consulting و مجله The Economist نيز رتبه بسيار بالايي به اين شهر براي کيفيت بالاي زندگي داده‌است (بيست و پنجم و دهم جهان به ترتيب). اين شهر جهاني خصيصه‌اي چند فرهنگي دارد و نقش ميزباني بازيهاي زمستاني المپيک سال ???? را داشته‌است؛ ادامه اين اعتبارات افتخار آميز براي اين شهر نقش موثري براي جلب تازه واردان در هر سال ايفا مي‌کند.
ادمنتون
ادمنتون مرکز استان آلبرتا و ششمين شهر بزرگ کانادا، مقداري کوچکتر از کلگري است. در حاليکه اين شهر جمعيتي بالغ بر ? ميليون نفر را داراست، شهر جمعيت بسيار کمي را نسبت به مساحت خود، ??? کيلومتر مربع، پوشش داده‌است. اين زمين بزرگ به شهر اجازه داده‌است که مساحت بالايي از فضاهاي سبز، که جذابيتي براي شهر به شمار مي‌رود را دارا باشد. دره رودخانه‌اي ادمنتون بيست برابر بزرگ‌تر از پارک مرکزي نيويورک مي‌باشد.
زماني که ادمنتون جمعيتي زير ?? هزار نفر داشت و تبديل به مرکز استان جديد اَلبرتا شد در سال ????، از سال‌ها قبل، شکوفايي صنعت نفت در اواخر ????، شروع به پيشرفتي متناوب کرد. زماني که شهر در طول دهه ???? تا اوايل ???? دچار رکود اقتصادي شد، شهر همچنان به رشد و نوسازي خود ادامه داد. امروزه شهر با داشتن شرکت‌هايي همچون
IBM، TELUS، Dell و جنرال الکتريک شاه راه صنعتي قوي شده‌است. اين شرکت‌ها با بازگشايي دفاتر مرکزي خود در اين شهر به بالا ماندن رتبه ادمونتون در ميان شهرهاي برتر دنيا از لحاظ تحقيقات کمک مي‌کنند.
سايت هاي مرتبط
دولت آلبرتا
خريد خانه در آلبرتا

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com