گذران مراحل حاملگی و به دنیا آمدن کودک

وقتی خانم ها از بارداری Pregnancy خودشان مطلع می شوند، معمولا مساله را با پزشک خانواده شان Family Doctor مطرح می کنند. پزشک خانواده هم نظارت بر خانم باردار را به عهده می گیرد. این نظارت معمولا تا یکی دو ماه مانده به زایمان ادامه دارد و شامل چند مرحله سونوگرافی Ultrasound و همین طور آزمایش های مختلف می شود. بسته به شرایط جسمانی خانم حامله نوع آزمایش ها، پزشک خانواده فهرستی از پزشکان متخصص زایمان Obstetrician در اختیار خانم باردار Expecting Mother قرار می دهد تا یکی را انتخاب کند. معمولا یکی دو ماه آخر بارداری تحت نظارت پزشک متخصص طی می شود (بسته به محل زندگی و همین طور بسته به وضعیت خانم باردار زمان نظارت پزشک متخصص متفاوت است. بعضی اوقات کلیه امور تا زمان زایمان به وسیله پزشک خانواده نظارت می شود).

پزشک متخصص زایمان که بیشتر اوقات متخصص زنان Gynaecologist هم هست با توجه به وضعیت جسمانی خانم باردار بهترین روش زایمان را پیشنهاد می دهد. بیشتر پزشکان کانادا زایمان طبیعی را پیشنهاد می دهند و ترجیح می دهند بیمار زیر تیغ جراحی نرود (با این وجود حداقل یک پنجم خانم های حامله از طریق سزارین کودک خود را به دنیا می آورند). در ضمن روش های مختلفی برای زایمان طبیعی هست از جمله زایمان بدون درد به وسیله اپیدورال Epidural و یا حتی زایمان در آب Water Birth. بعد از توافق در خصوص روش زایمان، پزشک، خانم باردار را به بیمارستان معرفی می کند.

در بیمارستان ضمن معرفی بخش های مختلف و امکانات موجود سعی بر آن دارند که در دل خانم باردار ایجاد اعتماد کنند. همزمان با این مساله نام وی را ثبت Registration می کنند تا روز زایمان درگیر کارهای اداری نباشند.

نکته ای که باید یادآوری کنم این است که بعضی خانم ها به جای استفاده از متخصص زایمان از ماما Midwife برای زایمان کمک می گیرند. بخصوص هنگام زایمان در آب، استفاده از ماما مرسوم تر از دکتر و بیمارستان است. این یک تصمیم شخصی است و اگر کسی نخواهد مجبور به این کار نیست (حداقل در مناطق شهری و نسبتا پرجمعیت کانادا چنین محدودیتی وجود ندارد).

روز زایمان به محض ورود به بیمارستان بدون هیچ گونه مراسم اداری خانم باردار را به سمت اتاق زایمان هدایت می کنند که معمولا یک اتاق خصوصی بیمارستان با انواع امکانات مورد نیاز است. اگر هم قرار بر عمل سزارین C-Section باشد، خانم باردار را به سمت اتاق عمل هدایت می کنند. فردی که کودک را به دنیا می آورد لزوما همان متخصصی نیست که در طول بارداری بر وضعیت جسمانی مادر و کودک نظارت داشته است. تنها در دو صورت همان متخصص تولد کودک را انجام می دهد؛ یکی اینکه حسب اتفاق در حال کار در بیمارستان و یا آن کال On-call باشد یا اینکه تاریخ زایمان از قبل هماهنگ شده باشد (نظیر بعضی موارد عمل سزارین).
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com