بريتيش کلمبيا غربي ترين استان در کانادا، هم مرز با اقيانوس آرام است. زيبايي هاي طبيعي خيره کننده آن در جهان شناخته شده است (شش پارک هاي ملي دارد)، بريتيش کلمبيا خانه به بيش از 4.6 ميليون نفر است. در حالي که بسياري از اين ساکنان در اين منطقه پايين قاره زندگي مي کنند، مساحت بريتيش کلمبيا به اندازه ترکيبي از فرانسه، آلمان و هلند تخمين زده شده است.
پايتخت بريتيش کلمبيا ويکتوريا، که در جزيره ونکوور واقع شده است. پرجمعيت ترين شهرستان در شهر ونکوور، سومين شهر کانادا است، با جمعيت شهري نزديک 2.5 ميليون. بيش از 40،000 مهاجر از سراسر جهان در هر سال مي ، و مهاجران نسبت بالايي از جمعيت را تشکيل مي دهند. در واقع، بيش از يک سوم جمعيت ونکوور از خارج از کشور آمده اند، و بريتيش کلمبيا داراي بزرگترين جامعه چيني در کانادا است. جو چند فرهنگي پر جنب و جوش و کيفيت عالي از زندگي بريتيش کلمبيا را يکي از مقاصد اصلي براي تازه واردان به کانادا تبديل کرده است.
بريتيش کلمبيا کجاست ؟
اقتصاد و اشتغال در بريتيش کلمبيا
در حالي که اقتصاد بريتيش کلمبيا به طور سنتي توسط منابع طبيعي تحت سلطه، در دهه هاي اخير آن را به طور قابل توجهي متنوع ساخته، در حال حاضر اين برنامه شامل يک اقتصاد گسترده صنعتي و خدماتي. جنگلداري، معدن و صنايع مهم، به عنوان ساخت و ساز است. ارتباطات در مرکز يک بخش فن آوري پررونق است.
گردشگري يک منبع قابل توجهي از درآمد براي استان، به لطف زيبايي طبيعي خود است. بريتيش کلمبيا نقش ميزبان را براي بسياري از کوه هاي راکي، هزاران مايل از خط ساحلي، و جريب گسترده از فضاي سبز بعهده دارد . بريتيش کلمبيا همچنين داراي بزرگترين شيلات در کانادا، دام هاي گاو و مزرعه هاي لبني است. سومين توليد کانادا کننده برق آبي و دومين توليد کننده گاز طبيعي کانادا است. منطقه ونکوور، که در آن اکثريت بريتيش کلمبيا اقامت دارند مرکز مهم مالي، کسب و کار و فن آوري و يک مرکز توليد فيلم و تلويزيون  بزرگ در شمال امريکا است.
بريتيش کلمبيا يک جاي خوب براي پيدا کردن کار در کانادا است. نرخ بيکاري در استان در مقايسه با 30 سال گذشته کاهش يافته است، در حال سقوط به 6.1
? است . بسياري از اين مشاغل در حيطه خدمات و فن آوري مي باشد. پيش بيني رشد براي آينده استان بسيار مثبت است  و فرصت هاي شغلي بسياري براي مهاجرين در بريتيش کلمبيا در آينده نزديک بوجود خواهد آمد.
استاندارد زندگي در بريتيش کلمبيا
بريتيش کلمبيا به عنوان استاني با استاندارد بالاي زندگي شناخته شده است، شهر ونکوور همواره در ميان شهرهاي برتر جهان قرار گرفته است و  زندگي و کار را براي يک مهاجر جديد، فراهم مي کند فرصت و پشتيباني شبکه هاي اقتصادي جوامع مهاجر موجود، همه در جوامع امن و زيبايي هاي طبيعي وجود دارد. به همين ترتيب ويکتوريا و ديگر جوامع مانند کلونا يک آرايه مشابه از کيفيت ارائه مي کنند.
در حالي که هزينه هاي زندگي در بريتيش کلمبيا است در ميان بالاترين نرخ ها در کانادا، عمدتا به دليل هزينه هاي مسکن، متوسط
??درآمد ساليانه در بريتيش کلمبيا نيز براي جبران بسيار بالا هستند. اين استان داراي حداقل دستمزد در 10.25 $ / ساعت، و دومين نرخ ماليات بر درآمد شخصي پايين در کاناداست . بريتيش کلمبيا با مناطق عظيمي از پارک محافظت مي شود، دو رشته کوه و اقيانوس آرام است، مقدار زيادي ا فرصت براي تفريح ??و زندگي سلامت وجود دارد. اميد به زندگي در اين استان 82 سال است.
خانه هاي مسکوني در بريتيش کلمبيا
بازار مسکن در بريتيش کلمبيا کمي گران تر از بقيه کانادا است.
به طور متوسط
??قيمت خانه در بريتيش کلمبيا بالاترين در شهرهاي ا ونکوور و ويکتوريا است، هر چند هر يک از آنها توسط حومه احاطه شده است. در کل، درصد درآمد خانوار با هزينه هاي مالکيت در مناطق ونکوور و ويکتوريا در هر نقطه از محدوده  30-60? براي اکثر ساکنان املاک و مستغلات تجاري است .
بسياري از افرادي که در ونکوور زندگي مي کنند در حومه همسايه از جمله
Richmond، Surrey يا Burnaby زندگي کنند. زندگي در اين مناطق هزينه هاي مسکن پايين تر و فضاي بيشتري را به خانواده، در يک رفت و آمد کوتاه از براي مهاجران جديد ارائه مي دهد .
سيستم اموزشي بريتيش کلمبيا
بريتيش کلمبيا داراي يک سيستم آموزش و پرورش عمومي است و به دانشگاه تحقيقاتي در سطح جهان مشهور است. در کانادا تمامي شهروندان و دارندگان اقامت دائم تا سن 20 سالگي حق آموزش رايگان تا پايان دبيرستان از طريق سيستم مدارس دولتي را دارند . در اين سيستم ماليات دهندگان بودجه، يک طيف وسيعي از انتخاب از جمله مدارس جامعه، مدارس آلترناتيو، برنامه هاي آموزشي بومي، غوطه وري فرانسه، برنامه هاي هنرهاي زيبا، ورزش و يا برنامه ها و ... وجود دارد. در بريتيش کلمبيا دانش آموزان بر اساس فاصله جغرافيايي محدود نمي شود و ممکن است هر مدرسه دولتي در استان رايگان ارائه شده است
براي دانش آموزان ادامه تحصيل پس از دبيرستان، بريتيش کلمبيا بيش 1900 برنامه در 25 موسسات آموزش عالي دولتي، از جمله 11 دانشگاه، 11 کالج ها، و سه موسسهارائه مي دهد . بريتيش کلمبيا  به طور متوسط
??4300 $ در هر سال کمک درسي پرداخت مي کند. وجود دارد، با اين حال، تعدادي از برنامه هاي کمک هاي دانشجويي، کمک هزينه تحصيلي و وام هاي موجود بر اساس هر دو شايستگي و نياز مالي براي اطمينان از دسترسي به آموزش و پرورش در اختيار شهروندان قرار مي گيرد.
دانشگاه هاي برتر بريتيش کلمبيا، از جمله دانشگاه بريتيش کلمبيا (
UBC)، دانشگاه Simon Fraser و دانشگاه ويکتوريا يک شبکه تحقيق و توسعه است که جذب پژوهشگران و دانشمندان از سراسر جهان تشکيل مي دهد. UBC در صفوف برندگان جايزه نوبل در طب، فيزيک و اقتصاد بوده است . اين شبکه يک پايگاه دانش پيشرفته است که کمک مي کند تا استان اقتصاد رقابت در صحنه جهاني داشته باشد
بهداشت و درمان بريتيش کلمبيا
طبق قوانين کانادا تمامي استانها و مناطق جهاني، بودجه عمومي مراقبت هاي بهداشتي به همه شهروندان کانادا فراهم مي کند. به عبارت ديگر، بسياري از خدمات درماني در کانادا بدون هيچ هزينه مستقيم به بيمار ارائه شده است. برخي از روش هاي غير ضروري (مانند جراحي زيبايي و تعدادي از روش هاي مراقبت از دندان، به عنوان مثال) به طور کلي تحت پوشش نيست، اما ليستي از خدمات درماني رايگان در هر استان متفاوت است.
بريتيش کلمبيا، مثل بقيه از استان هاي کانادا بودجه عمومي مراقبت هاي بهداشتي را تامين مي کند . بريتيش کلمبيا يکي از برترين هزينه بهداشتي عمومي در کانادا است، و بيش از 5700 $ سرانه هر سال در مراقبت هاي بهداشتي در استان صرف شده است.
تاريخچه بريتيش کلمبيا
بريتيش کلمبيا برخي از غني ترين تاريخ بومي در کانادا است. باستان شناسان شواهدي از حضور انسان در اين استان در حدود 11500 سال پيش پيدا کرده اند. با خط ساحلي گسترده اين استان، بالاترين تراکم جمعيت بومي هر منطقه در کانادا را دارد. در زمان تماس با اروپا، نزديک به نيمي از مردم در حال حاضر روز کانادا در آنجا  بوده اند.
بريتيش کلمبيا به کنفدراسيون کانادا به عنوان يک استان در سال 1871 پيوست، در طول اين زمان مهاجران از سراسر اروپا، و همچنين از چين و ژاپن به اين استان آمدند.
پس از جنگ جهاني دوم، بريتيش کلمبيا تجربه يک دوره رشد و توسعه صنعتي داشته است. اين دوره همچنين دوره شکوفايي فرهنگ استان بود، ونکوور و ويکتوريا مراکز فرهنگي شدند و  نويسندگان، هنرمندان، شاعران، موسيقي دانان و دانشگاهيان را جذب کردند.
امروز بريتيش کلمبيا داراي برخي از صنايع پيشرو در کانادا و با کيفيت دلخواهي از زندگي است. شهرهاي آن همواره به عنوان برخي از تميزترين و بهترين در جهان قرار گرفته اند . اين شرايط موجب موفقيت در اعطا زمستاني 2010 بازي هاي المپيک به ونکوور شد
فرهنگ بريتيش کلمبيا
فرهنگ اين استان متأثر از مناظر زيباي آن است. مردمان اين استان به داشتن سلامت جسمي و انجام تفريحات در فضاي باز از جمله دوچرخه سواري، اسکي، اسنوبرد، قايق سواري و شنا مشهور مي‌باشند. استان بريتيش کلمبيا داراي يکي از بهترين مناطق طبيعي جهان است و شرايط بسيار خوب تفريحي در اين استان فراهم است. فرهنگ اين استان تأثير گرفته از فرهنگ اقوام مهاجر انگليسي، آلماني، چيني، هندي و ژاپني مي‌باشد. اين تعدد فرهنگي موجب شده تا ونکوور سالانه مرکز جذب هنر و فرهنگ از سراسر جهان باشد
دولت بريتيش کلمبيا
دولت کانادا با يک سيستم فدرال با کنترل بر برخي از امور متعلق به دولت ملي با مرکزيت اتاوا و ديگر امور تحت کنترل دولت استاني عمل مي‌کند. اين استان مجلس انتخابي دموکراتيک خود را دارد (مجمع قانونگذاري بريتيش کلمبيا) که در شهر مرکزي ويکتوريا واقع است. ?? نماينده از سراسر استان (
MLA) انتخاب مي‌شوند. دولت فعلي استان تحت کنترل حزب ليبرال به رهبري آقاي گوردون کمپبل مي‌باشد. ايشان در سال ???? و در دور بعدي در سال ???? انتخاب شده‌اند. انتخابات اين استان هر ? سال به طور منظم انجام مي‌گيرد و انتخابات بعد در ماه مي سال ???? خواهد بود.
جمعيت بريتيش کلمبيا
جمعيت اين استان در حدود ?/?? ميليون نفر است و رشد ثابت جمعيت ? درصد مي‌باشد. جمعيت اين استان در سال ???? در حدود ?
?? ميليون نفر بوده و نرخ زاد و ولد فقط ?/? مي‌باشد که کمترين از متوسط کانادا (?/?) است. اين بدين معني است که استان رشد جمعيت خود را در مهاجرت مي‌داند. اين استان براي استفاده از نيروي کار به شدت به مهاجر نياز دارد. به دليل نزديکي اين استان به اقيانوس آرام و قاره آسيا، بيشتر مهاجرين از سمت آسيا وارد استان مي‌شوند. تقريباً ?? درصد ساکنان اين استان چيني مي‌باشند. البته جمعيت بسياري از ژاپني‌ها، فيليپيني‌ها و کره‌اي‌ها در اين استان زندگي مي‌کنند. همچنين شمار بسياري از اهالي آسياي جنوبي در جنوب ونکوور و در سوريساکن مي‌باشند. در اين استان مجموعه‌اي جالب از تقريباً تمام فرهنگ‌هاي جهان ديده مي‌شود.
مهاجرت
مهاجرت نقش مهمي در شکل گيري اين استان در گذشته و در اقتصاد آن در حال حاضر دارد. با کاهش آمار زاد و ولد در اين استان، مقامات استان رشد جمعيت آتي خود را در مهاجرت مي‌بينند. اين استان جهت کمک به جذب مهاجر در برنامه انتخاب استاني شرکت دارد که به روند جذب مهاجر و صدور ويزا سرعت مي‌بخشد. افراد مي‌توانند در دو روش در اين برنامه شرکت کنند: حرفه استراتژيک (متخصصين مورد نياز در بريتيش کلمبيا) و گروه تجاري (مديران و سرمايه گذاران). اين استان مقصد مهاجراني است که از طريق برنامه نيروي کار خارجي موقت اقدام مي‌کنند.
ايرانيان ساکن بريتيش کلمبيا
اين استان مقصد بسياري از مهاجران ايراني است. بسياري از ايراني-کانادايي‌هاي بريتيش کلمبيا در ونکوور بزرگ به‌ويژه در نورث ونکوور، وست ونکوور و تراي سيتيز (شامل کوکيتلام، پورت کوکيتلام و پورت مودي) ساکن هستند.
برخي از مقامات محلي اين استان ايراني هستند و ايرانيان و رسومشان مانند نوروز در اين استان به رسميت شناخته شده است. در چند سال اخير نازنين افشين جم و رامونا اميري از ونکوور عنوان دختر شايسته کانادا انتخاب شده‌اند.
شهرهاي اصلي
بريتيش کلمبيا داراي ?? شهر است که جمعاً جمعيتي معادل ?
???????? نفر و به طور متوسط جمعيت ?????? نفر به ازاي هر شهر در سرشماري سال ???? داشته است. در اين سال بزرگترين و کوچکترين شهرهاي بريتيش کلمبيا ونکوور و گرين با جمعيت ??????? و ??? بوده است. بزرگترين شهر از نظر وسعت ابوتسفورد است با مساحت ?????? کيلومترمربع (?????? مايل‌مربع) و کوچکترين شهر دانکن يا ???? کيلومترمربع (???? مايل‌مربع) هستند.
ونکوور
ونکوور بزرگترين شهر استان و يکي از سه شهر ممتاز جهان مي‌باشد. خود شهر جمعيتي در حدود ???
???? نفر دارد ولي کل فضاي شهري اطراف در حدود ?/? ميليون نفر ساکن دارد که آنرا به سومين شهر پر جمعيت کانادا و پرجمعيت‌ترين در غرب کانادا مبدل ساخته‌است. اين شهر در بدو احداث در سال ???? فقط هزار نفر جمعيت داشت اما در سال ???? جمعيت آن به ??????? نفر رسيد. ونکوور به همراه شهر مجاور Whistler ميزبان بازيهاي المپيک ???? بود.
ونکوور بر خلاف ديگر مناطق کانادا آب و هوايي ملايم دارد و خبري از زمستانهاي سرد در آن نمي‌باشد. با توجه به اين آب و هواي مناسب، يکي از بزرگترين پارکهاي آمريکاي شمالي در اين شهر قرار دارد (
Stanley Park). ديگر مواردي که فضاي اين شهر را ديدني تر مي‌کنند کوه‌هاي شمال و اقيانوس آرام در غرب مي‌باشند.
از اين شهر گاهي به «شهر محله‌ها» نام برده مي‌شود. اين محله‌ها نشانگر وجود هويت مهاجر ساکن در اين شهر مي‌باشد. از اين محله‌ها مي‌توان به «
Little Italy»، «Japan town» و يا بازار «Punjab» اشاره کرد. از مناطق غير بومي مي‌توان به Granville و Gastown با حال و هواي خاص خود نام برد.
سطح بالاي زندگي در اين شهر مهاجران را به سمت خود جذب مي‌کند و نتيجه آن وجود چندين فرهنگ مختلف در اين شهر مي‌باشد که زبان اول آنها غير از انگليسي است. اگر چه فرهنگ‌هاي متفاوتي در کل شهر ديده مي‌شود، اما يک فرهنگ جالب جديد در اين شهر بوجود آمده‌است که تمام فرهنگ‌ها در آن نقش دارند. براي مثال جشنواره بزرگ
dragon-boat تنها براي چيني‌هاي کانادا نمي‌باشند بلکه تمامي ساکنين شهر در آن شرکت دارند.
اقتصاد ونکوور بر اساس خدمات مالي مي‌باشد. اين شهر نقطه مهمي در ترانزيت کالا از اقيانوس آرام است. ميزان صادرات از اين بندر بالاترين مقام را در آمريکاي شمالي دارد. اخيراً هزينه‌هاي کم در ونکوور موجب شده تا تعداد زيادي از شرکت‌هاي فيلم سازي وارد اين شهر شوند و اصطلاحاً نام «
Holly wood North» را به اين شهر دهند. وجود دانشگاه‌هاي تراز اول، اين شهر را به محل حضور صنايع خيلي پيشرفته و مخابرات و طراحي بازيهاي تصويري مبدل ساخته‌است.
سايت هاي مرتبط
دولت بريتيش کلمبيا
تحصيل در بريتيش کلمبيا
دانشگاه بريتيش کلمبيا
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com