انگشت نگاری و عکسبرداری Biometrics (تست بیومتریکز) در مورد شهروندان 29 کشور دنیا از جمله ایران برای سه مورد زیر اجرا می شود.

ویزای گردشگری (توریستی) Temporary Resident Visa
مجوز/ویزای تحصیلی Study Permit
مجوز/ویزای کار موقت در کانادا Temporary Work Permit
تست بیومتریکز هر بار که برای ویزا اقدام می کنید باید انجام شود. این تست شامل کلیه کسانی می شود که سنشان بین 14 تا 79 سال است. در حال حاضر اگر متقاضی در کانادا حضور فیزیکی داشته باشد، از این کار معاف است. همچنین اگر قصد دریافت ویزای ترانزیت دارید و حضور شما در کانادا کمتر از 48 ساعت خواهد بود نیازی به این تست ندارید. دیپلمات ها نیز از این تست مستثنی هستند.

دقت کنید که متقاضیان اقامت دائم کانادا نیازی به تست بیومتریکز ندارند، مگر اینکه پیش از نهایی شدن پرونده شان بخواهند به کشور کانادا سفر کنند (به صورت توریستی، برای مصاحبه مهاجرت، برای کار، برای تحصیل و …).

مراکز پیش فرض برای ایرانیان، مستقر در شهرهای آنکارا و استانبول ترکیه هستند. آدرس این مراکز در زیر می آید. در اصطلاح به این مراکز “مرکز تقاضای ویزا” Visa Application Centre یا VAC گفته می شود.

VAC آنکارا
Kavakl
ıdere Mahallesi Atatürk Bulvarı no : 154
Çankaya / Ankara, Turkey

VAC استانبول
Cumhuriyet Caddesi Kök Apt. No:193
Sisli /, Istanbul, Turkey

هزینه تست بیومتریکز برای یک نفر متقاضی 85 دلار و برای هر خانواده حداکثر 170 دلار کاناداست (این مبلغ، بجز مبلغی است که برای تقاضای ویزا باید پرداخت کنید). تست بیومتریکز شامل انگشت نگاری هر 10 انگشت به صورت دیجیتالی و همین طور عکسبرداری از چهره به صورت دیجیتالی است. هنگام گرفتن عکس لازم است مستقیم به دوربین نگاه کنید، اخم نکنید و لبخند هم نزنید. همچنین لازم است گردی صورت به طور کامل معلوم باشد. افراد عینکی باید عینک خود را بردارند.

متقاضیان ویزا می توانند تقاضای ویزای خود را به صورت آنلاین ارسال کنند ولی لازم است به صورت حضوری در محل VAC حاضر شوند تا تست بیومتریکز انجام شود. در ضمن ویزا را از همان مرکزی دریافت می کنند که تست بیومتریکز را انجام داده است. این بدان معناست که بسیاری از متقاضیان ایرانی لازم است دو بار به آنکارا یا استانبول سفر کنند تا ویزای کانادا به دستشان برسد.

برای همه عزیزان هموطن آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم که بزودی چنین مرکزی در ایران هم افتتاح شود و از هزینه ها و مشکلات گرفتن ویزا بکاهد.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com