شرایط لازم برای شهروندی

    سن - برای دادن درخواست شهروندی، سن شما باید 18 سال یا بیشتر باشد
    وضعیت اقامت دائم - باید مقیم دائمی بوده و وضعیت شما نباید غیرقطعی باشد
    مدت زمان زندگی در کانادا - بزرگسالان بایستی در چهار سال گذشته قبل از درخواست، به مدت حداقل سه سال (1095 روز) در کانادا زندگی کرده باشند
    توانایی در زبان - شما باید از زبان انگلیسی یا فرانسه بخوبی مسلط باشید
    سابقه جنایی - نباید در شرایطی باشید که (آنطور که در قانون شهروندی مشخص شده است) در تعارض با قوانین کانادا باشید
    آگاهی از کشور کانادا - شما باید حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را درک کرده و از تاریخ کانادا، ارزش ها، عرف و نمادهای کشور کانادا آگاه باشید.

برای شهروند شدن کانادا، باید موارد زیر را انجام دهید:

    گرفتن مجموعه اطلاعات تقاضانامه
    مطالعه راهنمای دستورالعمل ها
    تکمیل فرم تقاضا و ضمیمه کردن مدارک ضروری
    پرداخت هزینه و دریافت رسید لازم
    پست کردن فرم درخواست و مدارک
تمامی این راهنماها و فرم ها را می توانید در وب سایت اداره شهروندی و مهاجرت پیدا کنید. هزینه ها را نیز می توانید به صورت آنلاین پرداخت نمایید.
هنگامی که بررسی پرونده شما شروع شود، اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) تاییدیه دریافت تقاضانامه را برایتان ارسال خواهد کرد.
شما می توانید بصورت آنلاین وضعیت پرونده خود را بررسی کنید. همچنین می توانید وضعیت پرونده تان را بوسیله تماس با مرکز تلفن CIC نیز سوال کنید.
آزمون شهروندی

برای تعیین دانش خود در مورد کشور کانادا، شما باید آزمون شهروندی را بگذرانید. برای آمادگی بیشتر ، می توانید جزوه آموزشی با عنوان: "کشف کانادا - حقوق و مسئولیت های شهروندی" که توسط مرکز CIC تهیه شده است را مطالعه کنید. این جزوه برای مطالعه بصورت آنلاین، در فرمت های قابل چاپ و همچنین در فرمت های صوتی در دسترس است. همچنین شما می توانید یک نسخه چاپ شده را نیز سفارش دهید تا برایتان ارسال شود. معمولا CIC ، یک نسخه از این جزوه را به همراه تاییدیه دریافت تقاضا، برایتان پست می کند. شما می توانید با استفاده از وب سایت های تعاملی موجود که دارای سوالات آزمون شهروندی می باشند، دانش خود را بیازمائید.
توانایی زبان شما در طی فرایند آزمون تعیین می شود. بر اساس نتایج آزمون شهروندی و ارتباطات شما با کارکنان CIC، کافی بودن توانایی شما در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسه مورد ارزیابی قرار می گیرد.
آزمونهای شفاهی از طریق مصاحبه با قاضی شهروندی انجام می شود.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون

    اصل مدارکی که با تقاضانامه خود فرستاده اید (مدارک شناسایی شخصی، اسناد مهاجرت، و غیره).
    هر گونه گذرنامه یا مدرک مسافرتی مربوط به چهار سال قبل از تقاضانامه
اگر در این آزمون قبول شوید و مشخص شود که همه پیش نیازهای لازم را برای شهروندی دارید، از شما برای شرکت در مراسم شهروندی دعوت بعمل خواهد آمد.
در مراسم شهروندی، شما حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را می پذیرید و سوگند شهروندی را ادا می کنید و شهروند کانادایی محسوب خواهید شد و می توانید گواهی شهروندی خود را دریافت کنید. این گواهی کارت کوچکی است که می توانید برای اثبات اینکه یک شهروند کانادایی هستید از آن استفاده کنید. همچنین برگه یادبود مراسم را نیز دریافت خواهید کرد که تاریخ کانادایی شدن شما را نشان می دهد.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com