ورود به کانادا
در ابتدای ورود به کانادا شما احتمالا بصورت موقث برای چند هفته اول در جایی اقامت می کنیدو بعد از استقرار به دنبال یافتن محل دائمی برای سکونت هستید. انواع مختلف مسکن در کانادا برای شما مهیاست که قیمتهای آنها بسته به محلی که انتخاب می کنیدو همچنین ویلایی یا آپارتمانی بودن آن متفاوت است. پیدا کردن مکان مناسبی برای زندگی مدتی طول میکشد و مراحل مختلفی دارد.

    تصمیم گیری در مورد اینکه چقدر میخواهید برای مسکن بپردازید، چند اتاق خواب نیاز دارید وکجا میخواهید زندگی کنید.

    یافتن آپارتمان و یا خانه ای که مورد نظر شماست.

    کامل کردن قرارداد قانونی برای خرید یا اجاره .

مسکن مناسب خود را چگونه پیدا کنید
انتخاب اینکه میخواهید خانه بخرید و یا اجاره کنید تصمیم گیری مهمی است و به مسائلی چون محلی که برای زندگی انتخاب میکنید ، مقدار بودجه ای که دارید و درآمد شما بستگی ذارد. بیشتر تازه واردان به کانادا خانه یا  آپارتمان اجاره میکنند.

انواع مسکن
در کانادا امکانات مختلف برای اسکان موجود است

    اتاق برای اجاره: در این مورد معمولا خانه توسط شخص دیگری خریداری و یا اجاره شده و اتاقی از آن را اجاره میدهند ، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی بصورت مشترک استفاده میشود.

    استودیو یا بچلر: آپارتمانهای کوچکی هستند که برای یک نفر طراحی شده اند. معمولا یک اتاق بزرگ دارند با آشپزخانه و سرویس های بهداشتی مجزا

    آپارتمانهای دیگر: بیشتر آپارتمانهای دیگراز یک تا سه اتاق خواب دارند با آشپزخانه مجزا ، اتاق نهارخوری و سرویس های بهداشتی.

    دوبلکس: این خانه ها به دو آپارتمان مجزا تقسیم شده اند که میتوان آنها را خرید یا اجاره کرد

    تاون هاوس: خانه های کوچکی هستند برای خرید و یا اجاره. این نوع خانه ها به خانه های مشابه دیگر متصل هستند

    کاندومینیوم: اینها آپارتمانها و یا تاون هاوس هایی هستند که توسط افراد مختلف خریداری شده اند، مالکیت فضاهای مشترک با همه صاحب خانه هاست. مالکین بایستی ماهانه مبلغ معینی را بعنوان هزینه نگهداری مثل چمن زدن، برف روبی و تعمیرات بپردازند. بعلاوه مالیات نیز باید پرداخت شود.

هزینه مسکن
هزینه مسکن در موقعیت های مختلف متفاوت است. قیمت ها بستگی به محل، سن ساختمان، بازار خرید و شرایط آپارتمان یا خانه دارد. طیف هزینه مسکن می تواند از 350 دلار تا 2000 دلار متفاوت باشد. اگر در نظر دارید در حومه شهر زندگی کنید نسبتاً هزینه مسکن ارزانتر است. قیمت خرید مسکن بستگی مستقیم به شهر و موقعیت جغرافیایی خانه دارد. هزینه مسکن شاید حدود 35 تا 55 درصد درآمد شما را به خود اختصاص دهد. این مبلغ  هزینه هایی مثل سوخت و برق را نیز  شامل میشود. 

چگونه آپارتمان و یا خانه برای اجاره بیابیم
مراجعه به نیازمندیهای روزنامه بهترین راه برای کسب اطلاعات در باره اسکان است. سازمانهایی که به مهاجرین کمک میکنند و همچنین دوستان و خویشاوندان نیز میتوانند منابع خوبی برای اطلاعات باشند. همچنین میتوانید به تابلوها و اعلاناتی مثل "  برای اجاره"  در محدوده مورد نظر خود توجه و پیگیری کنید. بسیاری از مالکین برای اجاره خانه هایشان روی تابلوی اعلانات در فروشگاه های مواد غذایی، لباسشویی ها و مراکز گردهمایی و اجتماعات، اطلاعیه خود را نصب میکنند.

بهتر است از محدوده ای که میخواهید اسکان داشته باشید بازدید دقیق بعمل آورید و تسهیلاتی مثل پارکینگها، خطوط اتوبوس رانی، فروشگاهها ، مدارس وغیره را مد نظر داشته باشید. هنگامیکه تصمیم خود را در باره هزینه ای که میخواهید برای مسکن بپردازید، سایز آن و محل مورد نظر گرفتید میتوانید خانه مناسب را بیابید و معمولا قدم اول این است که برای بازدید از آپارتمان و یا خانه  تلفنی قرار میگذارید. 
سازمانهای خدمات دهنده به مهاجران:

کانادا دارای صدها سازمان برای کمک به تازه واردین جهت مستقرشدن در این کشور می باشد. بسیاری از آنها معرف تعداد کثیری از آژانس ها و انجمن های چند فرهنگه مختلفی هستند که به چندین طریق می توانند به شما کمک نمایند. این آژانس ها می توانند ارایه دهنده آموزش زبان یا کمک جهت یافتن مسکن یا کار باشند. همچنین آنها ممکن است خدمات حمایتی ای را برای زن ها، بچه ها و خانواده هایی که در برابر خشونت قرار گرفته اند ارایه دهند. برخی از این سازمانها ارایه دهنده این خدمات به زبان انگلیسی یا فرانسوی یا زبان مادری شما می باشند که ممکن است در چند ماه اول مفید باشد. جهت تماس با این سازمانها به وب سایت های زیر مراجعه نمایید:

http://www.cic.gc.ca/english/department/partner/host-spo.asp

http://integration-net.caخدمات اسکان:

خدمات اسکان دولت فدرال به زبان انگلیسی، فرانسوی و برخی سایر زبانها به وسیله هیئت مدیره مدرسه، دانشکده های دوساله و سازمانهای خدمات دهنده به مهاجران برای تازه واردین سراسر کانادا به غیر از استان کبک، منی توبا و بریتیش کلمبیا موجود می باشد. این استانها تحت موافقتنامه های فدرال - استانی بوده و دارای ترتیبات مربوط به خود جهت نظارت خدمات اسکان می باشند.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com