برنامه بيمه درماني ملي کانادا چيست؟

هر ساکن رسمي کانادا (شهروندان و دارندگان کارت اقامت دائم) در ذيل يک برنامه سراسري خدمات درماني قرار مي‌گيرند. اين برنامه که توسط دولت فدرال تامين و مديريت مي‌شود به طور استاني اجرا مي‌گردد و لذا استان‌هاي مختلف بر اساس سياست‌هاي خود و توافق با دولت فدرال، ميزان جمعيت و شرايط اقتصادي استان تغييراتي جزيي در آن پديد مي‌آورند. البته هسته اصلي اين برنامه همه جا ثابت است و شامل ارائه خدمات رايگان پزشکان به مراجعان به مراکز درماني، مطب پزشکان و بيمارستان‌ها، هزينه‌هاي مرتبط با زايمان و قبل و بعد از آن و مراقبت از کودکان مي‌شود. اما مواردي چون استفاده از آمبولانس (در غير موارد اضطراري) و خدمات کاردرماني (کايروپرکتيک) و فيزيوتراپي در برخي استان‌ها مشمول اين بيمه مي‌شوند و در برخي نمي‌شوند. براي آشنايي با جزييات اين برنامه‌ها بايد به وب‌سايت وزارت بهداشت همان استان يا به مراکز درماني مراجعه کرده و جزييات پوشش بيمه را جويا شويد. البته در زمان دريافت کارت بيمه معمولاً يک بروشور مفصل که به جزييات اين موارد مي‌پردازد در اختيار شما قرار خواهد گرفت.
وبسايت وزارت بهداشت كانادا
http://www.hc-sc.gc.ca/index-eng.php


چه مدارکي براي تقاضاي کارت لازم است؟ مراحل اين کار چگونه است؟

شما با جستجو از طريق اينترنت يا دايرکتوري مراکز دولتي يا دفترچه راهنمايي که در لحظه ورود به کانادا به شما داده‌اند، آدرس نزديک‌ترين دفتر ارائه خدمات بهداشتي را يافته و به همراه اعضاء خانواده به آنجا مراجعه مي‌کنيد. فرم‌هاي تقاضانامه را مي‌توانيد قبل از مراجعه به اين دفتر در مطب پزشکان، کيلينيک‌ها و ساير مراکز درماني، بسياري از داروخانه‌ها يا از طريق اينترنت دريافت و تکميل کنيد اما در خود دفاتر بهداشت هم اين کار به راحتي انجام پذير است.
در ابتدا، فردي که مسئوليت پذيرش را دارد مدارک شما که شامل کارت شناسايي (مثلا پاسپورت و برگه لندينگ) و مدرکي مستند دال بر آدرس شما (که گواهينامه بهترين آن است) را چک مي‌کند و با ارائه يک شماره، شما در نوبت مي‌نشينيد. براي آدرس همان طور که بيان شد شما مي‌توانيد از صورتحساب‌هاي بانکي يا تاييديه آدرس کلاس زبان استفاده کنيد. (معمولاً) تمامي افراد خانواده نيازمند ارائه مدرک سکونت هستند. وقتي نوبت شما رسيد متصدي مربوطه مجدداً مدارک شما را بررسي کرده و فرم تکميل شده را از شما مي‌گيرد و از شما مي‌خواهد تا در جلوي يک صفحه سفيد بايستيد تا از شما براي کارت عکس گرفته شود. از آنجا که اين کارت هم يک کارت شناسايي محسوب مي‌شود و احتمالاً شما آن را در آينده به ديگران نشان خواهيد داد، بهتر است با ظاهر مرتبي براي آن و عکس روي کارت اقدام نماييد.
اين کارت معمولاً ? سال اعتبار دارد و تا قبل از اتمام فرصت مربوطه از طريق نامه براي تمديد آن تقاضا مي‌شود. البته در مواردي، وزارت بهداشت آن را در زمان‌هاي کوتاه‌تر تمديد مي‌کند. ممکن است براي تمديد، ارسال پستي کفايت کند و يا ممکن است براي اطمينان از حضور شما در استان مربوطه، از شما بخواهند که به صورت شخصي و در محل دفتر مربوطه حاضر شويد.
تاريخ اعتبار کارت براي اطفال کوتاه‌تر است و تا مدت خاصي هم فاقد عکس است.
اگر کارت دريافت کرده‌ايد و تصميم داريد به استان ديگري مهاجرت کنيد بايد مجدداً از استان جديد تقاضاي صدور کارت کنيد. براي اين کار پيش-ثبت نام قبل از ورود به استان جديد هم امکان‌پذير است و زمان سه ماهه براي فعال شدن کارت لازم نيست. همچنين هر زمان که در داخل يک استان تغيير آدرس مي‌دهيد بايد آن را از طريق همين دفاتر يا کيوسک‌هاي خودکاري که در مراکز فروش مستقر هستند اطلاع دهيد تا کارت جديد برايتان ارسال شود.

شما با کارت خدمات درماني خود تا هر ميزان که خواستيد مي‌توانيد به پزشک يا مراکز درماني مراجعه کنيد و براي مواردي چون عکس‌برداري، گچ، آزمايشات معمول، ام‌آرآي و ديدار پزشک متخصص و نظاير اينها نيازي به پرداخت پول نداريد. البته براي ملاقات با پزشک متخصص به توصيه پزشک خانواده نيازمند هستيد که بعداً به آن خواهيم پرداخت.

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com