حق استفاده از آموزش رایگان

آموزش در مقطع ابتدایی تا پایان دبیرستان (از کلاس اول تا دوازدهم) در مدارس دولتی کانادا رایگان است. آموزش رایگان منحصر به کودکان زیر 18 سال است. در اصطلاح به مدارس دولتی Public School می گویند. علاوه بر مدارس دولتی، مدارس کاتولیک Catholic Schools هم دوره های ابتدایی تا پایان دبیرستان خود را به رایگان ارائه می کنند. ممکن است بعضی از مدارس متعلق به اقلیت های دینی نیز تمام یا بخشی از آموزش های خود را به واسطه دریافت کمک های دولتی و یا مردمی به رایگان و یا با تخفیف قابل توجه ارائه کنند. به این مدارس Faith-based School می گویند.

در انتاریو تحصیل پیش دبستانی به مدت دو سال و رایگان است. در اصطلاح به مقاطع پیش دبستانی Junior Kindergarten (یا JK) و Senior Kindergarten (یا SK) می گویند. دوره های پیش دبستانی در بیشتر مدارس به صورت نیمه وقت (معمولا دو تا سه روز در هفته) برگزار می شوند. در حال حاضر دوره های تمام وقت رایگان پیش دبستانی به صورت آزمایشی در بعضی مدارس این استان برگزار می شود و شاید در آینده به همه مدارس دولتی گسترش بیابد.

مهد کودک Daycare در کانادا رایگان نیست. در استان کبک تسهیلات خاصی در خصوص مهد کودک برای پدر و مادرهایی که کار می کنند فراهم شده است و تقریبا همه هزینه های مهد کودک برای والدینی که هر دو شاغل هستند پرداخت می شود.

تحصیل بعد از دوران دبیرستان (یعنی کالج و دانشگاه) رایگان نیست. دانشجویان کانادایی از تخفیف ویژه برای تحصیل در مقطع آموزش عالی بهره می برند و حتی ممکن است از طرف استان و یا خود دانشگاه بورسیه و یا وام تحصیلی دریافت کنند؛ ولی به هر حال تحصیل رایگان در مقطع آموزش عالی جنبه عمومی ندارد.
حق مهد کودک

دولت کانادا به والدین کودکانی که کمتر از 6 سال سن دارند به ازای هر کودک زیر 6 سال ماهیانه 100 دلار پول می پردازد. مبلغ این کمک هزینه که در اصطلاح Universal Child Care Benefit نام دارد، صرف نظر از درآمد پدر و مادر کودک و ثابت است. هدف از پرداخت این مبلغ کمک به پرداخت هزینه های مهد کودک عنوان می شود(البته حقیقتش را بخواهید بیشتر یک ترفند تبلیغاتی از طرف دولت محافظه کار کانادا بود که برای برنده شدن در انتخابات به کار رفت؛ وگرنه هزینه مهد کودک تمام وقت در کانادا معمولا بیشتر از 700 دلار در ماه است). این مبلغ باید به درآمد سالیانه والدین اضافه شود تا مالیاتش را بپردازند.
حق داشتن فرزند (حق اولاد)

اغلب والدینی که کودکان زیر 18 سال دارند از دولت فدرال و استانی خود مبالغی تحت عنوان Canada Child Tax Benefit دریافت می کنند. مبلغ دقیق بستگی به درآمد والدین، استان محل اقامت، تعداد فرزندان، و سلامت و سن کودک دارد. مثلا در استان انتاریو پدر و مادری که هیچ درآمدی ندارند و تنها فرزند آنها زیر 6 سال سن دارد حداکثر 378 دلار در ماه بابت فرزند خود دریافت می کنند. اگر پدر همان خانواده سالی 60 هزار دلار و مادر خانواده سالی 20 هزار دلار درآمد داشته باشد، این مبلغ به کمتر از 50 دلار در ماه کاهش پیدا می کند. برای محاسبه دقیق CCTB یا همان حق اولاد اینجا کلیک کنید. مبلغ CCTB به درآمد سالیانه افراد اضافه نمی شود و نیازی نیست بابت آن مالیات بدهند (البته در فرم های مالیاتی اعلام می کنند ولی مالیاتی بابتش نمی دهند).
واکسیناسیون و خدمات بهداشتی رایگان

تمام واکسن های واجب برای کودکان، به رایگان در اختیار آن ها قرار می گیرد. بعضی از واکسن ها که در لیست اجباری واکسن ها قرار ندارند رایگان نیستند. در ضمن کودکان، از لحظه تولد از خدمات پزشکی و بیمارستانی رایگان Universal Health Care بهره می برند.
کمکهای مالی برای کودکان در کانادا Canada Child Tax Benefit (CCTB)
این نوع کمک مالی برای والدینی است که واجد شرایط هستند وسن فرزندان بایستی زیر 18 سال باشند . بر مبلغی بعنوان کمک پرداخت میشود مالیاتی تعلق نمیگیرد.

کمکهای تکمیلی دیگری بنام  NCBS  که زیر مجموعه  کمکهای  CCTB میباشد که برای خانواده های کم درآمد در نظر گرفته شده NCBS  مجموعه کمکهای دولتهای فدرال ، استانی ومنطقه ای است.

چه کسانی واجد شرایط دریافت CCTB هستند
برای دریافت کمکهای مالی مخصوص فرزندان بایستی شرایط زیر را داشته باشند

    فرزند شما بایستی زیر 18 سال باشد و با شما زندگی کند

    شما بایستی ولی و مسئول کودک باشید

    بایستی ساکن کانادا باشید

    شما ویا همسرتان و یا شریک زندگیتان بایستی شهروند، دارای اقامت دائم و یا موقتاً ساکن باشید.

چگونگی درخواست
شما بایستی فرم درخواست را پر کنید و به سازمان درآمد کانادا بفرستید فرمها را میتوانید از اداره مالیات بر درآمد کانادا و یا از طریق اینترنت و از روی سایت مربوط تهیه کنید. کارت اقامت دائم، پاسپورت و مدارک اقامت دائم و ورود به کانادا مدارکی هستند که بایستی برای درخواست ارائه شوند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه و یا با شماره تلفن 18003871195 تماس حاصل کنید.

http://www.sdc.gc.ca/en/gateways/topics/sxn-gxr.shtml

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com