اقامت دائم کانادا
به فردي که در کشور کانادا اقامت دائم بگيرد مقيم دائم گفته مي‌شود.
مقيم دائم (به انگليسي:
Permanent Resident) در کشور کانادا به شخصي اطلاق مي‌شود که شهروند کانادايي نيست ولي اجازه زندگي و کار در کانادا بدون هيچ محدوديت زماني در طول اقامتش به او داده شده‌است. يک ساکن هميشگي مي‌بايستي به مدت ? سال از ? سال را در کانادا زندگي کند و يا خطر از دست دادن اقامت او وجود دارد.
يک مقيم دائم بسياري از حقوق و وظايف يک شهروند کانادايي را دارا مي‌باشد. تفاوتهاي اصلي تنها در اين مي‌باشند که ساکنان هميشگي اجازه راي دادن در انتخابات فدرال کانادا، کانديدشدن و دارا بودن پاسپورت کانادايي را ندارند. آنها همچنين نمي‌توانند به نيروي مسلح کانادا بپيوندند.
يک مقيم دائم امکان اقدام براي شهروندي کانادا را پس از ? سال اقامت در کانادا دارد.کارت اقامت دائم کانادا (به انگليسي:
PR Card) که در تاريخ ?? ژوئن ???? و بر اساس قانون مهاجرت و حمايت از پناهندگان کانادا توسط اداره مهاجرت و شهروندي کانادا معرفي شد، يک سند شناسايي موقت است که به مهاجراني که در اين کشور موفق به کسب اجازه اقامت دائم مي‌شوند، داده مي‌شود. همچنين تمام افراد مقيم دائم پيشين نيز اين قابليت را دارا شدند تا براي اين کارت به ازاي ?? دلار کانادا اقدام کنند. دارا بودن اين کارت مگر براي سفرهاي بين‌المللي اجباري نمي‌باشد.پس از آنکه مهاجر مدرک مهاجر تازه وارد يا Landed Immigrant را دريافت نمود و با استفاده از آن توانست وارد خاک کانادا شود، مي‌بايست حتماً براي اخذ کارت اقامت دائم خود اقدام نمايد. کارت اقامت دائم و مدرک مهاجر تازه‌وارد از جمله مدارکي هستند که مهاجر براي ورود يا ورود دوباره به کانادا از طرق مختلف من جمله هواپيما، قطار و يا اتوبوس، مي‌بايست حتماً يکي را ارائه کند. اين قانون از تاريخ از ??ام دسامبر سال ???? به اجرا گذاشته شد. اشخاص ديگر از مليت‌هايي که گذرنامه معتبري داشته باشند و براي ورود به کانادا نياز به گرفتن ويزا نداشته باشند، براي ورود به کاناد نيازي به کارت اقامت دائم نيز نخواهند داشت.
مشخصات
از لحاظ ظاهري اين کارت شبيه به کارت بانکي مي‌باشد و موجب تسهيل در ورود دوباره به کشور کانادا مي‌شود. اين کارت شامل مشخصات امنيتي متعدد به‌روزي همراه با يک چيپ که اطلاعات لازم در آن وجود دارد مي‌باشد.
شرايط صدور و تمديد
کارت اقامت دائم تنها در کشور کانادا صادر مي‌شود و هر ? سال يکبار باطل شده و مي‌تواند دوباره با ارائه تقاضانامه و ثابت کردن اينکه متقاضي در مدت مورد نظر از نظر فيزيکي در کانادا حاضر بوده‌است يا به شکلي ديگر شرايط لازم را احراز کرده‌است، تمديد شود. همين‌طور افراد ممکن است شرايط لازم را مشروط بر اينکه داراي همسر کانادايي باشند و يا در خارج از کانادا براي تجارت کانادا فعاليت کنند احراز کنند. کارت اقامت دائم خارج از خاک کانادا و بدون داشتن آدرس کانادايي قابل تمديد نمي‌باشد.
مهاجرين به کانادا بايد در نظر داشته باشند که برگه مهاجر تازه وارد يا
Landed Immigrant مدرک اصلي مهاجرت به کاناداست.
کارت اقامت کانادا (PR Card) چه مزايايي دارد؟

- حق تحصيل، کار و زندگي آزادانه در کانادا: کسي که اقامت دائم کانادا را دارد (تا زماني که اقامت وي پابرجا است) مي تواند بدون هيچ گونه محدوديت در هر کجاي کانادا که مايل باشد تحصيل، کار و زندگي کند.

  
- برخورداري از بسياري از حقوق شهروندي کانادا: افراد مقيم کانادا نيز تحت حمايت “منشور حقوق و آزادي هاي کانادايي (Canadian Charter of Rights and Freedoms)” قرار مي گيرند. همچنين مي توانند از بسياري از مزاياي اجتماعي که شهروندان کانادا برخوردار هستند ماند بيمه درماني رايگان بهره مند شوند.

   
-اقدام براي شهروندي کانادا: پس از گذشت 3 سال از زندگي در کانادا، فرد مقيم مي تواند براي شهروندي کانادا اقدام کند که پس از دريافت شهروندي مي تواند در انتخابات کانادا راي دهد و درخواست پاسپورت کانادايي کند که به وي آزادي رفت و آمد (بدون ويزا) به 172 کشور جهان را مي دهد. همچنين شهروند کانادايي مي تواند به مدت 6 ماه بدون ويزا در امريکا زندگي کند. درصورتيکه کارت اقامت داريد و قصد اقدام براي شهروندي کانادا را داريد، شرکت آي سي آي مي تواند به شما براي دستيابي سريع تر به شهروندي کانادا کمک بکند.

   
-دسترسي راحت به نظام بانکي و مالي بين المللي: با داشتن کارت اقامت دائم کانادا مي توان در هريک از بانک هاي آن کشور (و بسياري از بانک هاي سرتاسر جهان) حساب شخصي و بدون محدوديت باز کرد. از نظر نظام بانکي کانادا هيچ تفاوتي بين شهروندان کانادا و افراد مقيم دائم آنجا وجود ندارد و از اين نظر تمام امکانات بانکي براي افراد مقيم کانادا در دسترس است. براي مثال افراد مقيم مي توانند از بدو ورود درخواست کارت اعتباري ويزا و يا مسترکارت بکنند (با اعتبار اوليه 1000 دلار کانادا) که با استفاده از اين کارت مي توان تمام خريد هاي آنلاين و در ساير کشور هاي جهان را انجام داد. همچنين با داشتن حساب بانکي در کانادا مي توان آزادانه پول به ساير حساب هاي جهان منتقل کرد که اين مزيت بزرگي براي تجار و صاحبان صنايع مي باشد زيرا ديگر نيازي به صرافي و افراد واسط براي انتقال، پرداخت و يا دريافت پول را نخواهند داشت. با کارت اقامت کانادا همچنين مي توان به ثبت شرکت و فعاليت اقتصادي در کانادا و جهان پرداخت که اين مي تواند مزيت بزرگي براي افرادي که قصد فعاليت تجاري جهاني دارند، باشد.

   
-ثبت نام و دسترسي به بسياري از امکانات بين المللي: بسياري از شرکت ها و ارگان هاي جهاني خدمات خود را تنها به چند کشور و يا منطقه جهاني محدود مي کنند. حتي شرکت هايي که همه جهان را پوشش مي دهند بنا به دلايل مختلف (از جمله تحريم ها، نبود نمايندگي در ايران و ….) خدمات خود را به ايرانيان عرضه نمي کنند. اما با داشتن کارت اقامت کانادا مي تواند از تمام اين خدمات بهره مند شد. براي مثال مي توان به Paypal اشاره کرد که با استفاده از اين چهارجوب مي توان از بسياري از سايت هاي اينترنتي در دنيا خريد کرد که در حال حاضر به ايرانيان خدمات نمي دهد. از ديگر مزاياي کارت اقامت مي توان به دسترسي به سايت هاي رزرو هتل و پرواز ها اشاره کرد که فرد مي تواند با پايين ترين قيمت، پرواز ها و هتل ها را مستقيما و بدون واسطه رزرو کند.

  
- آزادي حرکت در دنيا: علاوه بر اينکه مقيم دائم کانادا مي تواند در هر نقطه کانادا که مايل باشد کار و زندگي کند، کارت اقامت دائم کانادا همچنين اجازه رفت و آمد بدون ويزا به برخي از کشور ها از جمله کره جنوبي، مکزيک، کشور هاي حوزه کارائيب و حتي انگلستان (البته به مدت 48 ساعت و با داشتن شرايط خاص) را مي دهد. نکته مهم ديگر آن است که کسي که کارت اقامت کانادا را داشته باشد مي تواند بسيار راحت تر از قبل براي اخذ ويزاي کشور هاي ديگر اقدام کند و حتي مي تواند به جاي اقدام از سفارت هاي در تهران، از سفارت هاي داخل کانادا اقدام کند (که نيازي به وقت گرفتن از چندين ماه پيش مانند سفارت هاي تهران ندارند).

  
- امکان اخذ اقامت دائم براي خانواده: يکي از مزاياي اقامت دائم آن است که فرد مقيم مي تواند براي اقامت دائم مادر و پدر خود نيز اقدام کند. همچنين همسر و فرزند (زير 19 سال) کسي که اقامت دائم کانادا را داشته باشند نيز اقامت دائم کانادا را دريافت خواهند کرد.

  
- هزينه تحصيل بسيار پايين در کانادا: هر ساله تعداد بسيار زيادي از ايرانيان براي تحصيل کشور کانادا را انتخاب مي کنند. شخصي که اقامت دائم کانادا را دارد مي تواند در دانشگاه هاي کانادا با هزينه يک دهم دانشجوي بين المللي تحصيل کند و نيز مي توان مقدار زيادي از هزينه تحصيل خود را به صورت وام دريافت کند.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com