دولت فدرال و دولت های استانی در کانادا از اشخاص و شرکت ها پولی به عنوان مالیات دریافت می کنند تا بتوانند از آن برای پرداخت هزینه های برنامه ها و سرویس های دولتی استفاده کنند. این سرویس ها شامل جاده ها، خدمات شهری، مدارس، بیمه درمانی، توسعه اقتصادی و فرهنگی می باشد.
انواع رایج مالیات در کانادا شامل اقلام زیر می باشد:
1- مالیات بر درآمد اشخاص
2- مالیات شرکت ها
3- مالیات بر فروش کالا یا خدمات

مالیات بر درآمد


این نوع مالیات بیش از ۴۰ درصد درآمد مالیاتی دولت فدرال رو تشکیل میده و تنها مالیات بر درآمدیه که اکثر مردم باهاش سر و کار دارن. اگر درآمدتون خیلی کم باشه ممکنه اصلا مالیاتی نخواد بدید (مثلا ۱۰ هزار دلار در سال). هرچقدر هم درآمدتون بالا بره درصد مالیاتی که باید بدید بالا میره. به این صورت که مثلا اگر درآمد سالانه تون ۴۰ هزار دلار باشه ممکنه ۷ هزار دلار مالیات بدید (۱۸ درصد) ولی اگر سالی ۸۰ هزار دلار دربیارید ممکنه ۲۰ هزار دلار مالیات بدید (۲۵ درصد). (اعداد فقط برای مثالن)
طریقه محاسبه شم اینطوریه که مثلا میگن ۴۵ هزار دلار درآمد اولت ۲۰ درصد مالیات می خوره، ۴۰ هزار تای بعدی ۲۵ درصد، … به همین روال مالیات بالا میره. تا جایی که اگر درآمد سالانه چند صد هزاردلاری داشته باشید ممکنه نزدیک به نصفش رو مجبور شید تقدیم دولت کنید!
این مالیات می تونه برای شغل تمام وقت یا پاره وقتتون باشه (که در این صورت کارفرما خودش رقمی رو از حقوقتون کسر می کنه و برای دولت می فرسته)، یا از کارهای قراردادی ای که انجام میدید (مثلا برای یک مشتری یک نرم افزار یا وب سایت می سازید). هر سال تا آخر اپریل فرصت دارید که برای درآمدتون اظهارنامه ای آماده کنید و برای دولت بفرستید. برای اینکار یا می تونید فرم ها و راهنماها رو از سایت اداره مالیات کانادا دانلود کنید و خودتون بفرستید (که به هیچ وجه توصیه نمی کنم!)، یا از یک نرم افزار استفاده کنید، یا پیش یک مشاور مالیاتی برید که این کار رو براتون انجام بده.
نرم افزار های زیادی برای اینکار هست، اما دو شرکت بزرگ هست که من نرم افزارشون رو توصیه می کنم: TurboTax و H&R Block. امسال از اونجایی که رقابتشون شدت گرفته هردوشون نرم افزار رو برای حالت های ساده مالیاتی مجانی کردن!
H&R Block دفاتر نمایندگی زیادی هم داره که اگر با نرم افزار راحت نیستید می تونید بهشون حضوری مراجعه کنید.
هردوی این شرکت ها هم یک گارانتی دارن که اگر تمام سوال هایی که در نرم افزار ازتون پرسیده میشه رو درست جواب بدید کمترین مالیات ممکن رو خواهید داد،‌ در غیر این صورت مابه التفاوت مالیاتی که دادید و بهترین مالیات (کمترین مالیات) رو بهتون میدن. این گارانتی نشون میده که چقدر روی این نرم افزار ها سرمایه گذاری شده و قابل اعتمادن.
اگر اولین سال حضورتون در کانادا نیست و در سال مالیاتی تمام درآمدتون به شکل حقوق بوده و کمک دولتی یا کار قرار دادی یا درآمد از سرمایه گذاری نداشتید، (خودتون و همسرتون) از نرم افزار استفاده کنید، ولی تمام متون رو با دقت بخونید و هرچیز رو نمی فهمید جستجو کنید تا متوجه بشید، هیچ چیز رو ندانسته پاسخ ندید. در غیر این صورت (یا اگه زیاد حوصله خوندن ندارید) پیش یک مشاور مالیاتی برید تا همه کارها رو براتون انجام بده. معمولا حدود ۷۰ دلار خرج مشاور میشه (وقتی از چند راه درآمد دارید و اظهارنامه پیچیده تره ممکنه حدود ۵۰ دلار هم بیاد روش). اما این رقم کاملا ارزشش رو داره.

مالیات شرکت ها

چهار نوع شرکت در کانادا داریم (البته «شرکت» معنی شراکت میده و چندان درست نیست! منظور از شرکت در اینجا یک ساختار کسب و کاریه). این چهار نوع عبارتند از Sole-proprietorship، Partnership، Corporation و Co-operatives. در صفحه ای از سایت شبکه کسب و کاری کانادا این چهار نوع Business به خوبی مقایسه شدن. این سایت دولتیه و اطلاعات بسیار مفیدی درباره بیزینس در کانادا داره.
Sole-proprietorship ساده ترین نوعه. ثبتش راحته و مزایای چندانی نداره. اکثر کسانی که کارهای قرار دادی می کنن و کارمند و دفتر و دستک ندارن از این نوع استفاده می کنن (از نجار و بنا گرفته تا طراح وب و اینها). مالیاتش همون مالیات بر درآمد شخصیه اما یک سری مزایا داره.
Partnership برای وقتیه که میخواید با کسی شریک بشید.
Corporation یک نهاد مستقل حقوقیه و قابل انتقاله. شرکت های بزرگ همه از این نوعن. معمولا وقتی درآمدتون از کارمندی نیست و بیش از ۱۰۰ هزار دلار در ساله یا وقتی که ممکنه مشتری ازتون شکایت کنه و دار و ندارتون رو بعنوان خسارت ازتون بگیره، بهتره که یک Corporation ثبت کنید و با اون فعالیت تجاری کنید. هزینه ثبت و نگهداری یک Corporation بالاتر از Sole-proprietorship هست و مسایل حقوقیش بسیار بیشتر و پیچیده تره. یکی از مزایای بزرگش هم اینه که اگر همه کارهای حقوقی رو به درستی انجام بدید، اگر شکایتی از شرکت بشه و مثلا دادگاه رای بده که N میلیون دلار به شاکی غرامت بدید، حتی اگر شرکت نتونه این رقم رو بده دارایی های شخصی شما از شرکت کاملا جدا هست و خطری شما رو تهدید نمی کنه. (تاکید می کنم که این تنها وقتی صدق می کنه که ساختار به درستی طراحی شده باشه و تراکنش های شرکت از تراکنش های شخصی شما کاملا جدا باشه. حتما باید با وکیل مشورت کرد اگر نگرانی ای در این زمینه دارید)
درصد مالیاتی که یک Corporation میده معمولا پایین تر از درآمد شخصیه و از اونجایی که خیلی از مخارج می تونه از درآمد ها کسر بشه مالیات ها بسیار پایین تر میاد. البته مثلا اگر بیاید یک شرکت ثبت کنید و باهاش کارهای قراردادی انجام بدید و بعد از طرف شرکت به خودتون حقوق بدید ۲ تا مالیات مجبور میشید بدید: مالیات بر درآمد شرکت و مالیات بر درآمد شخصی، در نتیجه لزوما به نفعتون نیست.
Co-operatives استفاده کمی داره و مطرح نیست.
مالیات بر مواد مصرفی

برای خیلی از اقلامی که می خرید (از خیارشور گرفته تا اتومبیل) به استان و دولت مالیات میدید. در آلبرتا این مالیات ۵ درصده و در انتاریو و بریتیش کلمبیا به ترتیب ۱۲ و ۱۳ درصد. (مثلا یک اتومبیل ۲۰ هزار دلاری می خرید ۲۶۰۰ دلار هم مالیات میدید!) وقتی خرید می کنید این درصد رو حتما توی فاکتورتون می بینید. معمولا هم قیمت هایی که در فروشگاه ها می بینید این درصد رو لحاظ نکردن.
بعضی اقلام مالیات ندارن، مثل شیر و نون و سبزیجات. بعضی اقلام هم مالیات اضافه دارن مثل بنزین و الکل، البته این مالیات اضافه در خود قیمت لحاظ شده و شما چیزی روی فاکتور نمی بینید.
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com