هر ساله، بیش از 150،000 کارگر و کارمند خارجی وارد کانادا میشوند تا به کارهایی گمارده شوند که در کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است، یا برای آنکه به عنوان پرستار سر خانه مشغول به کار شوند.
برای بیشتر کارهای موقت در کانادا احتیاج به مجوز کار میباشد. اگر قصد کار در استان کبک دارید، قبل از اینکه مجوز کار بتواند صادر شود بایستی گواهی پذیرش کبک صادر شود.
در بیشتر مواقع، از خارج از کانادا بایستی برای مجوز کار اقدام کرد. در بعضی از مواقع نیز میتوانید از داخل کانادا یا در زمان ورود به کانادا اقدام نمایید. در هر صورت شرایط مشابه میباشد.

شرایط اقدام از خارج از کانادا
برای اقدام از خارج از کانادا، مدارک زیر لازم است:
یک پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
درخواست نامه تکمیل شده, و
تاییدیه کتبی از "اداره منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا" (HRSDC) که بر اساس آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را برای کار استخدام نماید. این تاییدیه Positive Labour Market Opinion نامیده میشود. در بعضی شرایط به این تاییدیه نیازی نیست.
همچنین باید کارهای زیر را انجام دهید:
افسر ویزا را متقاعد نمایید که در پایان کار و قبل از انقضای اعتبار مجوز کار کانادا را ترک میکنید.
نشان دهید که وجه نقد کافی در زمان اقامت برای امرار معاش خود و خانواده تان دارید.
اثبات کنید که سوء سابقه ندارید و به قانون احترام میگذارید.
نشان دهید که خطری برای امنیت کانادا ندارید.
ثابت کنید که در سلامت کامل هستید.
شرایط اقدام از داخل کانادا
در صورتی میتوانید برای مجوز کار از داخل کانادا اقدام کنید که::
مجوز کار یا تحصیل داشته باشید، یا همسر یا والدین شما ویزای کار یا تحصیل داشته باشند.
برای کار مشخصی مجوز کار داشته باشد و بخواهید برای کار دیگری درخواست مجوز کنید.
مجوز اقامت موقت (TRP) با اعتبار 6 ماه یا بیشتر داشته باشید.
به دلیل اقدام برای اقامت کانادا از داخل کانادا، هم اکنون در کانادا زندگی میکنید. البته قبل از آنکه بتوانید برای ویزای کار افدام کنید باید پرونده اقامت دائم شما به مرحله خاصی رسیده باشد.
در ضمن مدارک زیر را باید داشته باشید:
یک پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
درخواست نامه تکمیل شده, و
تاییدیه کتبی از "اداره منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا" (HRSDC) که بر اساس آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را برای کار استخدام نماید. این تاییدیه Positive Labour Market Opinion نامیده میشود. در بعضی شرایط به این تاییدیه نیازی نیست.
در بیشتر موارد گرفتن این تاییدیه بر عهده کارفرما میباشد.
در بعضی موارد هم نیازی به این تاییدیه نمیباشد.
همچنین باید کارهای زیر را انجام دهید:
افسر ویزا را متقاعد نمایید که در پایان کار و قبل از انقضای اعتبار مجوز کار کانادا را ترک میکنید.
نشان دهید که وجه نقد کافی در زمان اقامت برای امرار معاش خود و خانواده تان دارید.
اثبات کنید که سوء سابقه ندارید و به قانون احترام میگذارید.
نشان دهید که خطری برای امنیت کانادا ندارید.
ثابت کنید که در سلامت کامل هستید.
شرایط اقدام در زمان ورود به کانادا
شما میتوانید برای مجوز کار در زمان ورود به کانادا اقدام نمایید، ولی تنها در صورتی که شرایط زیر وجود داشته باشد:
از ویزای دیدار معاف باشید و بیوانید بدون ویزا وارد کانادا شوید و
کار شما احتیاجی به تاییدیه از اداره منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا نداشته باشدیا
این تاییدیه را داشته باشید.
توجه: اگر کار شما نیاز به تاییدیه اداره منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا داشته باشد، در صورتی میتوانیددر زمان ورود برای مجوز کار اقدام کنید که این تاییدیه قبل از ورود به کانادا صادر شده باشد ( به استثنای پرستاران سرخانه و کشاورزان فصلی).
ويزاي اقامت كاري چيست؟


کشورها ی نیرو پذیر چون کانادا،استرلیا،دانمارک،نیوزلند،سنگاپور وغیره مطابق با برنامه های اقتصادی خود با هدف افزایش جمعیت،ویزاهای متفاوتی را برای جذب بهترین های نیروی کار بین المللی در نظر گرفته اند که معتبر ترین این ویزاها "ویزای اقامت کاری"  می باشد.

تفاوت ویزای کار و اقامت کاری

ویزای اقامت کاری را نباید با ویزای کار اشتباه گرفت آنگاه که کارفرمایی مشخص برای شغل مشخص از طریق ادارات مربوطه در کشور هدف برای کارجویی مشخص فرصت شغلی معتبر صادر می کند کارجو می تواند برای اخذ ویزای کار اقدام کند اما باید بداند که نمی تواند از خدمات بی شمار دولتی کشور هدف استفاده نماید در این نوع ویزا ضامن کارفرما است و دولت تعهدی به کارجو ندارد  و در صورت تمایل کارفرما به اتمام همکاری کارجو ملزم به ترک کشور میزبان است اما اقامت کاری نوعی ویزا با حمایت دولتی کشور میزبان می باشد.
در این نوع ویزا کارجو براساس انتخاب معیارهای کشور میزبان به آن کشور عزیمت کرده لذا محقق بوده و علیرغم عدم ارائه تعهدی مکتوب از جانب دولت میزبان می تواند از خدمات بی شمار در نظر گرفته شده استفاده نماید و نهایتاً می تواند با اخذ شهروندی زمینه کار و زندگی بلند مدت خود را فراهم نماید.
در این نوع ویزا شان و شخصیت نیروی کار اعزامی حفظ می شود لذا مشاورین صادق همیشه این نوع ویزا را به متقاضیان کار در عرصه بین المللی پیشنهاد می کنند.


کشور های نیروپذیر

کشورهای مورد هدف نیروی کار بین المللی به دو گروه کلی تقسیم می شوند گروه اول کشورهایی که برنامه روشن و مدونی برای پذیرش نیروی کار مهاجر ندارند و گروه دوم کشورهایی که دارای برنامه ای مدون برای جذب و نمو نیروی کار مهاجر در کشور خود هستند که این گروه را کشورهای نیرو پذیر می خوانیم همچون کانادا،استرلیا،نیوزلند،دانمارک و غیره کشورهای نیروپذیر با توجه به افزایش میل به مهاجرت از سراسر دنیا با در نظر گرفتن معیارهایی در تلاشند که بهترین ها در مشاغل مورد نیاز خود را جذب نمایند در این راستا در رقابت با دیگر کشورهای نیروپذیر و هماهنگ با منافع اقتصادی خود به دارندگان ویزاهای اقامتی خدماتی همچون بیمه درمانی کامل،کاریابی رایگان،آموزش رایگان، آموزش دانشگاهی با حداقل هزینه،حقوق در زمان تحصیل،کلاس های ویژه برای تازه واردین و ............. ارائه می دهند تا جذابیت بیشتری برای نیروی کار مهاجر بین المللی ایجاد کنند.اخذ ویزا
کشورهای نیروپذیر براساس نیاز بازار کار خود سالانه اقدام به اعلام لیست مشاغل مورد نیاز می نمایند و با توجه به مطالعات و بررسی هایی که از مهاجرین پذیرفته شده به عمل آمده با هدف ارتقاء شانس موفقیت مهاجر معیارهایی را تعیین کرده و بر اساس آن اقدام به بررسی و پذیرش متقاضیان می نمایند. مواردی چون سن،مدرک تحصیلی و دانش زبان از جمله معیار های عمومی هر کشور نیروپذیری می باشد معیاری که در سازگاری نیروی کار مهاجر با محیط کشور هدف بسیار تاثیر گذار بوده و باعث موفقیت نیروی کار و در نتیجه فواید بی شمار او در اقتصاد کشور میزبان می باشد.


آیا می توانیم شخصاً برای اخذ ویزا اقدام نماییم؟

با توجه به موارد فوق الذکر طبیعی است که اداره مهاجرت کشورهای میزبان با اعلام عمومی معیارهای پذیرش، راه را برای اقدام مستقیم متقاضیان هموار سازد، لیکن با توجه به اهمیت موضوع و وجود عوامل انکار ناپذیری چون تجربه و تخصص گرایی در اجرای کلی امور، باعث شده تا نقش وکلا و مشاورین مهاجرت در این امر شکل بگیرد.ولی حضور ایشان به هیچ وجه به معنی عدم توانایی متقاضی به اقدام مستقیم نیست و هر متقاضی در صورت داشتن شرایط می تواند شخصاً اقدام نماید.
وب سایت های کاریابی در سطح فدرال

وب سایت های زیر در سطح فدرال فعالیت دارند و اغلب استان ها و مناطق کانادا را تحت پوشش قرار می دهند.
    بانک شغلی کانادا یک وبسایت دولتی است Canada Job Bank
    Workopolis.com
    Monster.ca
    کارهای دولتی در سطح فدرال
    Working.com
Hotjobs.ca 
   Jobboom.ca
    کارهای دانشجویی و کاریابی برای جوانان
    AllStarJobs.ca

وب سایت های کاریابی کبک

گرچه اکثر وب سایت ها، کارهای موجود در کبک را هم معرفی می کنند ولی اگر ساکن کبک هستید می توانید وب سایت های زیر را هم در نظر بگیرید.

    EmploiQuebec.net
   Jobs.com

چند نمونه از آژانس‌های کاریابی

    Adecco Employment Services

    Beresford Blake Thomas

    David Aplin Recruiting

    Design Group Staffing

    Drake International

    Eagle Professional Resources

    Express Personnel Services

    FEP Search Group

    Human Resources Jobs

    Hunt Personnel

    Kelly Services

    Maizis & Miller Consultants

    Manpower

    Manpower Professional

    Office Jobs

    Quantum Management Services

    Randstad Canada

    Spherion Staffing Solutions

    Team Recruiter

    Technogenie Resources

    Télé-Ressources

    The 500 Staffing Inc.

    The People Bank

    WW Work
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com